Egy körben két egymást metsző, egymásra merőleges húrt rajzoltunk. Igazoljuk, hogy a húr négy szeletének négyzetösszege mindig ugyanakkora. Hogy kell?

2012. márc. 25. 11:38
 1/3 bongolo ***** válasza:

Legyen az egyik húr az AB, a másik a CD, metszéspontjuk legyen P. A szeletek hosszai a=AP, b=BP, c=CP, d=DP. Nevezzük őket úgy, hogy a≥b és c≥d. (Ez az általánosságot nem befolyásolja.)


Rajzolj fel egy ilyen ábrát.


AB felezőpontja legyen E, CD felezője pedig F. A kör középpontja legyen O. Az ugye egyértelmű, hogy EO merőleges AB-re, FO pedig CD-re (hiszen a húrfelező merőlegesek a kör középpontjában metszik egymást).


Mivel a két húr merőleges egymásra, ezért az EPFO négyszög egy téglalap.


Nézzük az AEO derékszögű háromszöget:


AE = (a+b)/2

EO = PF = c - (c+d)/2 = (c-d)/2

AO = r a kör sugara


Pitagorasz: r² = (a+b)²/4 + (c-d)²/4

4r² = a²+b²+2ab+c²+d²-2cd


Na most lehet, hogy tudod, hogy ab=cd teljesül a húrok esetén. Ha nem tudod, akkor is kijön mondjuk úgy is, hogy nézzük teljesen hasonlóan a BFO háromszöget:


BF = (c+d)/2

FO = PE = a - (a+b)/2 = (a-b)/2


r² = (c+d)²/4 + (a-b)²/4

4r² = c²+d²+2cd+a²+b²-2ab


A két 4r² persze azonos, ebből következik, hogy:

a²+b²+2ab+c²+d²-2cd = c²+d²+2cd+a²+b²-2ab

4ab = 4cd

ab = cd


Akkor pedig a²+b²+c²+d² = 4r², tehát állandó.

2012. márc. 26. 00:28
 2/3 anonim ***** válasza:

Bongolo nagyszerű válaszát, két betű eltéréssel, egy dinamikus ábrával összekötve itt tettem közzé:

[link]

Remélem az ábra segítségével könnyebben követhető a bizonyítás.

2012. márc. 26. 19:24
 3/3 bongolo ***** válasza:
Jó kis ábra lett, kösz! :)
2012. márc. 26. 22:45