Igaz-e a következő sejtés? Ha x^3+1/x^3=2 akkor minden természetes számra x^n+1/x^n=2 vagy x^n+1/x^n=-1.

n=1,2,4 és 5-re igaz az állítás.
2012. ápr. 29. 17:38
 1/3 anonim ***** válasza:

x^3 csak pozitív lehet.

Emiatt x csak pozitív.


Ismert, hogy a+1/a >=2, ha a pozitív (és a+1/a<=-2, ha a negatív)


És csak akkor van egyenlőség, ha a=1


Vagyis x=1 mindig. Emiatt x^n+1/x^n=2 MINDIG.


Azt nem értem, hogy a x^n+1/x^n=-1 hogyan jön a képbe.

2012. ápr. 29. 17:47
 2/3 A kérdező kommentje:

A szóba jövő gyökök x1=1; x2=(-1-gyök(3)i)/2; és

x3=(-1+gyök(3)i)/2, ahol i a komplex imaginárius egység. Ha ezt is figyelembe vesszük, n=3k+1 és n=3k+2 esetben előjött a -1 is.

2012. ápr. 29. 17:58
 3/3 A kérdező kommentje:
A harmadik egységgyökökkel ez a rész is igazolható. Elnézést az egyszerű kérdésért.
2012. ápr. 29. 18:44