n=1,2,4 és 5-re igaz az állítás.2012. ápr. 29. 17:38
1/3 anonim válasza:
x^3 csak pozitív lehet.
Emiatt x csak pozitív.
Ismert, hogy a+1/a >=2, ha a pozitív (és a+1/a<=-2, ha a negatív)
És csak akkor van egyenlőség, ha a=1
Vagyis x=1 mindig. Emiatt x^n+1/x^n=2 MINDIG.
Azt nem értem, hogy a x^n+1/x^n=-1 hogyan jön a képbe.
2/3 A kérdező kommentje:
A szóba jövő gyökök x1=1; x2=(-1-gyök(3)i)/2; és
x3=(-1+gyök(3)i)/2, ahol i a komplex imaginárius egység. Ha ezt is figyelembe vesszük, n=3k+1 és n=3k+2 esetben előjött a -1 is.
2012. ápr. 29. 17:58
3/3 A kérdező kommentje:
A harmadik egységgyökökkel ez a rész is igazolható. Elnézést az egyszerű kérdésért.
2012. ápr. 29. 18:44