Hogyan lehet ezeket a példákat kiszámolni?


1) Van 7 csokim meg 4 cukrom. Olyan 6-os csoportot kell csinálnom, amelyben legalább 3 cukor van. Hányféleképpen lehet?

- Eddig eljutottam, hogy a 6 helyre betöltöttem 3-at. Marad 3 üres helyem, amelybe választhatok a 7 csoki és a maradék 1 cukorból. De az lehet úgy, hogy csak csoki lesz benne, vagy 2 csoki és 1 cukor. Ezt hogyan számolom tovább?


2) Hány elemből tudok képezni 136 másodosztályú ismétlés nélküli kombinációt?

- Ezt elkezdtem úgy, hogy x.(x-1)/2!=136 Ez így jó? Ha igen, hogyan számoljam tovább?



2012. ápr. 29. 11:19
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Kettébontod.


1. eset 4 cukor van benne

Ekkor a 2 helyre 7*6 csokit lehet betenni.

Szerintem itt nem kell sorba rendezni. Vagyis ebben az esetben 7*6/2=21 lehetőség van.


2. 3 cukor van benne A 3 cukrot 4 féleképp választhatom ki, a maradék 3 helyre meg 7*6*5/3!=35 lehetőség marad.

Tehát ebben az esetben 4*35=140


Összesen 161.


Kicsit formálisabban:


(4 alatt a 4)*(7 alatt a 2)+(4 alatt a 3)*(7 alatt a 3)



2-es.

x*(x-1)/2=136

x^2-x=272

x^2-x-272=0


2. fokú egyenlet megoldóképletével kijön.

DE mivel x csak egész szám lehet, ezért lehet, hogy gyorsabb próbálgatni.

x=17.


Sőt, ha figyelembe veszed, hogy 2*136 prímtényezős felbontása: 2^4*17

x vagy x-1 csak 17 lehet.

2012. ápr. 29. 11:25
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!!
2012. ápr. 29. 11:27