SÜRGŐS! Kémia-pH-feladat: Hogy kell megoldani?


1 dm3 pH: 12 NaOH oldat készítéséhez hány dm3 c=3 mol/dm3 lúgoldatot kell felhigítani?


második része: hány g 20 tömeg%-os HNO3 oldatot lehet ennyivel közömbösíteni?


2012. ápr. 25. 19:45
 1/1 anonim ***** válasza:

ez egyszerű, mert mindkettő erős sav és erős bázis.

[]-zárójelbe tettem a kiszámoltakat.


1.

eredeti:

V= ?

c= 3 mol/dm3

[n = 10^-2]


[V = n/c = 3,33 * 10^-3]


higított

V= 1 dm3

pH= 12

[pOH= 2]

[c= 10^-2 mol/dm3]


[n = V * c = 10^-2 mol] --> visszaírod az eredeti oldathoz, az anyagmennyiség ugyanis nem fog változni, mert csak higítod az oldatot.



2.

m = ?

m/m% = 20


írd fel a reakcióegyenletet, megtudod a mólarányokat!


NaOH + HNO3 = NaNO3 + H2O


látszik, hogy 1 mol NaOH 1 mol HNO3-val reagál,

tehát 10^-2 mol NaOH 10^-2 mol HNO3-val reagál


a salétromsav moláris tömege 63 g/mol


m = n * M = 10^-2 * 63 = 0,63g


ezzel még nincs kész, mert a feladat salétromsav-oldatról beszélt, most viszont az oldott anyag tömegét kaptad meg.


m/m = m(oldott anyag) / m(oldat) * 100


20 = 0,63/x * 100

0,2 = 0,63/x

0,2x = 0,63

x = 3,15 --> 3,15 g 20%-os NO3-oldattal lehet közömbösíteni a fenti oldatot.

2012. ápr. 25. 22:06