Feladat: Egy 10kg tömegű testre 3N nagyságú erő hat északi és 4N nagyságú erő hat keleti irányba.Mekkora a test gyorsulása? Mekkora lenne a test gyorsulása, ha csak az egyik, illetve a csak a másik erő hatna rá? Hogyan lehet ezekből az eredő gyorsulást kiszámítani.


Adatokat leírtam,de csak addig jutottam:D

m=10kg

F˘1=3N (É)

F˘2=4N (K)

a=?

F˘e=?


Ha hibáztam kérlek szóljatok,és egyszerüen hogyan lehet ezt kiszámítani?:) (közép iskolai szinten)



2012. ápr. 22. 14:04
 1/2 bongolo ***** válasza:

Az erők eredőjével kell számolni. 90°-os szöget zárnak be egymással, úgyhogy az eredő nagyságát Pitagorasz tétellel lehet számolni:

Fe²=3²+4²

Fe = 5N

Fe = m·a

a = Fe/m = 5N/10kg = 0,5 m/s²


Ha csak F1 hatna: a1 = 3N/10kg

Ha csak F1 hatna: a2 = 4N/10kg


Ezeknek a gyorsulásoknak is a vektoriális összege az eredő gyorsulás, persze azt is Pitagorasszal lehet számolni (mármint a nagyságát).


Egyébként az eredő erő iránya is érdekes lehet, bár most nem volt kérdés. Az eredő gyorsulás is ugyanilyen irányú. Az nagyjából északkeleti irány lesz, pontosabban arc tg 3/4 a kelethez képest.

2012. ápr. 22. 23:28
 2/2 A kérdező kommentje:
Értem,köszönöm,a kérdés kiírása után gondolkodtam rajta már pár órát és rájöttem utánna én is a pitagorasz tételre,de azért köszönöm a válaszod,megy a felfele ujj:)
2012. ápr. 24. 23:41