Kémia emelt 2009május,10. feladat. - sav-bázis számítás, segítesz?


A c) feladatrésztől valaki elmagyarázná nekem ezt a feladatot? A bázisállandós résztől homályos. A közömbösítés reakcióegyenlete szvsz ez: HNO3 + NH3 = NH4NO3

, de lehet nem ezzel kell ebben a részben operálni.

HA van olyan megoldási menet, ami a táblázatos formában történik, akkor annak örülnék legjobban. :)

( Kiinndulás, Átalakul, Egyensúly )



Feladat szövege:


10. Számítási és elemző feladat

Nitrogén-dioxidot állítunk elő, és a fejlődő gázt vízben, oxigén jelenlétében elnyeletjük. A

keletkező, 4,00 dm3 térfogatú oldat amely csak egyetlen savat tartalmaz pH-ja 2,00. Ezután az

oldatot 11,0 pH-jú szalmiákszesszel közömbösítjük.

(Az ammónia bázisállandója Kb = 1,80·10–5)

a) Írja fel a nitrogén-dioxid vízben való elnyeletésének reakcióegyenletét a fenti körülmények

között!

b) Milyen lesz a keletkező sóoldat kémhatása, miért? Válaszát ionegyenlet felírásával is

indokolja!

c) Mekkora térfogatú szalmiákszeszt használtunk a közömbösítéshez?

10


Megoldás:


[link]


Kb=... rész az ami magyarázatra szorulna tehát.


Köszönöm szépen előre is a segítségedet!



2012. ápr. 20. 21:39
 1/7 anonim ***** válasza:

NH3+ H2O = NH4+. + OH-

Erre az egyenletre van szükség, erre írta fel a bázisállandót és ebból szolta ki a szalmikszesz koncentrációjat.

2012. ápr. 20. 22:13
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, de még így sem teljesen tiszta.


#Általánosan: B + H2O = BH+. + OH-

Kb=[BH+]×[OH-]/[B]


#Jelen esetben pedig: NH3 + H2O = NH4+. + OH-

Kb=[OH-]^2/Cb - [OH-]


A számlálóban pl. miért van 2ször az OH- ?

Illetve a nevező, az gondolom azért Cb - OH- ,mert az alap koncentrációból (Cb) annyi alakul át (tehát minusz OH-).


Segítsetek kérlek. Köszönöm szépen.

2012. ápr. 21. 15:10
 3/7 anonim ***** válasza:

A számlálóban pl. miért van 2ször az OH- ?

A keletkező [OH-]= [NH4+], ezért az ammóniumion helyett OH- lehet írni.

Így a számlálóban az [OH] a négyzetre kerül.

2012. ápr. 21. 21:52
 4/7 anonim ***** válasza:

NH3. NH4+. OH-

A kindulási konc. Cb. 0. 0

Egyensúlyi konc. Cb- [OH-]e. [OH-]e. [OH-]e


Remélem,hogy így már érthető, ha mégsem, írj!

2012. ápr. 21. 22:00
 5/7 A kérdező kommentje:

Ja, tehát azért, mert egyenlő arányban van az OH- és az NH4+ is , ezért a koncentrációjuk is megegyezik?


Ha igen, akkor már világos. Köszönöm szépen! :)

2012. ápr. 22. 11:51
 6/7 anonim ***** válasza:
Így van. Nagyon szívesen!
2012. ápr. 22. 19:05
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, a közeljövőben még valószínű teszek fel kérdéseket, új topikba persze.
2012. ápr. 23. 11:39