Valaki segítene? FONTOS! Kémia. Ha lehet lépésről lépésre.


1. Hány gramm 20 tömeg%-os kénsavval közömbösítő 1,5 liter, 0,2 mol/dm3 koncentrációjú nátrium-hidroxid-oldat?


2. 150g mészkövet oldunk feleslegben lévő ecetsavban. Hány mól kalcium-acetát keletkezik? Hány dm3 standart állapotú szén-dioxid állítható elő a reakcióban?


3. Hány g 15 tömeg%-os nátrium-hidroxiddal közömbösíthető 120g 20 tömeg%-os kénsav-oldat? Hány % sót tartalmaz a keletkezett oldat?



2012. ápr. 19. 23:50
 1/2 anonim ***** válasza:

1. 2NaOH + H2SO4 = Na2SO4 + H2O


1dm3 oldatban 0,2 mol NaOH van

1,5 dm3 ben. 0,3 mol NaOH van


Az egyenlet szerint 2 mol NaOH 1 mol H2SO4 -el reagál

0,3 mol NaOH 0,15 mol H2SO4 mol kénsavval reagál


Mkénsav= 98 g/mol, 0,15 mol kénsav, moldott anyag = 0,15*98 g

moldat= moldott anyag: tömegszázalék* 100

moldat= 0,15*98/20*100


3. Az egyenlet u.ez


moldott a.= 120*0,2g


Az egyenlet szerint

2 mol NaOH (2* 40g/mol) reagál 1 mol kénsavval (98g/mol)

X g. 120*0,2 g kénsavval reagál


X= 120*0,2*2*40/98 g oldott anyag van a NaOH oldatban


moldatNaOH= moldottanyag:tömeg%*100

2012. ápr. 20. 08:23
 2/2 anonim ***** válasza:

CaCO3 + 2CH3COOH = (CH3COO)2Ca + H2O + CO2


MCaCO3=100g/mol

nCaCO3= 150/100, 1,5 mol


1 mol mészkőből 1 mol kalcacetát és 24,5 dm3 CO2 keletkezik az egyenlet szerint

1,5 molból 1,5 mol. És 1,5 * 24,5


Ha vmit értettél írj!

2012. ápr. 20. 08:30