Valaki elmagyarázná nekem lépésről lépésre? Mert belekeveredtem.


[5(a-x)^2-10(a-x)^3+3(a-x)^4]-[2(a-x)^2+8(a-x)^4-15(a-x)^3]


Elnézést ha "kicsit" átláthatatlan lett.


2012. jan. 2. 13:54
 1/5 anonim ***** válasza:

Ez egy algebrai kifejezés.

Mi a valódi kérdésed?

2012. jan. 2. 14:10
 2/5 A kérdező kommentje:
Hogy mi ennek a műveletnek a megoldása. Illetve a megoldásmenete
2012. jan. 2. 14:51
 3/5 anonim ***** válasza:

Megpróbálok segíteni, de előre szólok, hogy nem egy matektanár vagyok :D Bocs, ha rossz lesz...:D


Először felbontod ezt () a zárójelet


5^2-5x^2-10a^3+10x^3+3a^4-3x^4-(2a^2-2x^2+8a^4-8x^4-15a^3315x^3)= innen már szerintem menni fog..

2012. jan. 2. 15:53
 4/5 A kérdező kommentje:
hogy lett abból 3315?
2012. jan. 2. 15:59
 5/5 anonim ***** válasza:

[5(a-x)^2-10(a-x)^3+3(a-x)^4]-[2(a-x)^2+8(a-x)^4-15(a-x)^3] =

= 5(a – x)^2 – 10(a – x)^3 + 3(a – x)^4 – 2(a – x)^2 – 8(a – x)^4 + 15(a – x)^3 =

= 5(a – x)^2 – 2(a – x)^2 – 10(a – x)^3 + 15(a – x)^3 + 3(a – x)^4 – 8(a – x)^4 =

= 3(a – x)^2 + 5(a – x)^3 – 5(a – x)^4


5(a – x)^2 – 2(a – x)^2 – 10(a – x)^3 + 15(a – x)^3 + 3(a – x)^4 – 8(a – x)^4 =

= [+5(a – x)^2 – 2(a – x)^2] + [–10(a – x)^3 + 15(a – x)^3] + [+3(a – x)^4 – 8(a – x)^4]


A továbbiakban:


(a – x)² = (a – x) * (a – x) = a² – 2*a*x + x²


(a – x)³ = (a – x) * (a – x) * (a – x) = (a – x)² * (a – x) =

= (a² – 2*a*x + x²) * (a – x) = a³ – 3*a²*x + 3*a*x² – x³



(a – x)⁴ = (a – x) * (a – x) * (a – x) * (a – x) = (a – x)³ * (a – x) =

= (a³ – 3*a²*x + 3*a*x² – x³) * (x – a) = a⁴ – 4a³x + 6 a²x² – 4 ax³ + x⁴


Gondolom hogy a többi már menni fog. Ha nem, szólj.

2012. jan. 3. 14:04