Matek hf. Sürgős, segítesz? (9-es anyag)


(2x/x-1)- 7/2= (x+1/x-1)+ 5/2-2x


Remélem érthető..:D Előre is köszi :)



2012. ápr. 18. 18:17
 1/5 BKRS ***** válasza:

Gondolom ez volna valojaban a feladat:

2x/(x-1) - 7/2 = (x+1)/(x-1) + 5/(2-2x)

szorozzuk meg mindket oldalt 2-2x-szel

-4x-2+7x = -2x-2 + 5

5x = 5

x=1

Ami nem megoldas, hiszen 0-val valo osztast eredmenyezne,

vagyi a feladat megoldasa az, hogy az egyenletnek nincs valos megoldasa.

2012. ápr. 18. 18:38
 2/5 A kérdező kommentje:
életmentő, köszi :)
2012. ápr. 18. 18:38
 3/5 anonim ***** válasza:

Valahol hiba történt az előző válaszban. :-)


2x/(x - 1) - 7/2 = (x + 1)/(x - 1) + 5/(2 - 2x)


Átrendezve

2x/(x - 1) - (x + 1)/(x - 1) - 5/(2 - 2x) = 7/2


A bal oldal utolsó tagját (-1)-gyel szorozva és 2-t kiemelve

2x/(x - 1) - (x + 1)/(x - 1) + 5/[2(x - 1)] = 7/2


Mindkét oldalt [2(x - 1)]-el szorozva

4x - 2(x + 1) + 5 = 7(x - 1)

4x - 2x - 2 + 5 = 7x - 7

-5x = - 10

x = 2

====


Ellenőrzéshez az átrendezett egyenletbe behelyettesítve

4 - 3 - 5/(-2) = 7/2


DeeDee

**********

2012. ápr. 18. 19:03
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Tényleg figyelmetlen voltam :)
2012. ápr. 18. 20:00
 5/5 A kérdező kommentje:
a -1es szorzásnál nem kéne az összeset beszorozni?
2012. ápr. 18. 20:28