Matek:Két munkásnak 400-400 db alkatrészt kell csinálnia. Egyikük 1 óra alatt 5 db-bal többet készít, mint a másik. Hány órát dolgoztak, és hány alkatrészt csináltak külön-külön 1 óra alatt, ha össz.36 órát dolgoztak? Hogy kell az egyenletet felírni?

2012. ápr. 18. 13:45
 1/2 BKRS ***** válasza:

Az egyikuk n+5 db-ot tud elkesziteni, a masik n db-ot.

Az elso 400/(n+5) orat dolgozik, a masik 400/n orat dolgozik.

Ez osszesen 36 ora:

400/(n+5) + 400/n = 36

400n + 400(n+5) = 36n*(n+5)

100n+100(n+5) = 9(n^2+5n)

9n^2 -155n - 500 = 0

(9n+25 )(n - 20 )=0

n=20 vagyis a masodik 400/20=20 orat dolgozott

n+5=25 vagyis az elso 400/25 = 16 orat dolgozott.

2012. ápr. 18. 22:05
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm
2012. ápr. 19. 16:57