2012. ápr. 17. 21:41
1/2 anonim válasza:
a*a*a a*a a*b=a*b*b b*b b*b
a^3 + a^2 + a*b = a*b^2 + b^2 + b^2
a=b esetén igaz, tfh a és b=y
y^3+y^2+y^2=y^3+y^2+y^2
2/2 bongolo válasza:
a³+a²+ab-ab²-2b²=0
Az első válaszból már tudjuk, hogy a=b jó megoldás. Az azt is jelenti, hogy (a-b) kiemelhető a polinomból. Tényleg, ilyen formában is felírható az egyenlet:
(a-b)(a²+ab+a+2b) = 0
Ennek nem csak a=b a megoldása, hanem ez is:
a²+ab+a+2b = 0
b(a+2) = -a²-a
Lehet osztani (a+2)-vel, a=-2 nem megoldás
b = -a(a+1)/(a+2)
Viszonylag kevés olyan a szám van, hogy ez a tört egész legyen. A nevező lehet ±1 vagy ±2 (a és a+1 közül az egyik páros) :
a=0 -> b=0 (de ez az a=b esetén is kijön)
a=-1 -> b=0
a=-3 -> b=6
a=-4 -> b=6
Vagyis az a=b mellett még ezek is megoldások.