Milyen lesz a keletkező, vízmentes gázelegy térfogatszázalékos összetétele?


Szén-monoxidból és metánból álló gázelegy 100cm3-ének tömege standard körülmények között 0, 0702g. Ha ezt a gázelegyet épp szükséges mennyiségű levegőben tökéletesen elégetjük, milyen lesz a keletkező, vízmentes gázelegy térfogatszázalékos összetétele?

A levezetésre is szükségem van. Egyedül készülök érettségire, nem tudok tanári segítséget kérni, ugyanis egy középiskolával sem vagyok jogviszonyban. Köszönöm.


2012. ápr. 16. 21:39
 1/1 BKRS ***** válasza:
66%

1) ki kell deriteni az eredeti gazelegy osszetetelet, enelkul csak nagyon specialis esetekben lehetne a keletkezo elegy osszetetelet kiszamolni.

Nyugodtan szamolhatunk molokkal, a molos szazalek ugyanaz mint a terfogatszazalek gazok eseten.


24,5 dm3-ben lenne ugye 1 mol gaz.

vagyis akkor 100 cm3-ben 1/245 mol gaz van osszesen.

Ebbol mondjuk x mol a CO es 1/245 -x mol a CH4

akkor ennek a tomege:

x*(12+16) + (1/245 -x)*(12+4) = 0,0702

x*28 + 16/245 - 16x = 0,0702

12x = 0,0702 - 16/245

x = (0,0702 - 16/245)/12 = 0,000407823129 mol CO van

1/245 - x = 0,00367380952 mol CH4 van.


2) Na akkor most az eges szamitasa johet.

Az eges a levegoben tortenik, ami kb 20% O2 es 80%N2

vagyis 4-szer annyi N2 lesz a vegtermekben mint amennyi O2-t felhasznal.


2CO + O2 = 2CO2

Vagyis

0,000407823129 CO melle kell meg

0,000407823129/2 = 0,000203911565 mol O2 ami melle bejon meg 4*0,000203911565 = 0,00081564626 N2

Ebbol fog keletkezni ugyanannyi CO2 is amennyi CO volt az eredeti elegyben, vagyis 0,000407823129 mol


Itt tehat a gazban keletkezo mennyisegek:

CO2: 0,000407823129

N2: 0,00081564626


A masik gaz egese:

CH4 + 2O2 = CO2 + 2H2O

Vagyis amennyi CH4 volt az eredeti elegyben, lesz ugyanannyi CO2, a H2O az nem szamit mert szaraz elegyet nezzuk csak, ketszer annyi O2 kell mint amennyi CH4 volt, aminek a 4-szerese lesz a vegen az elegyben N2-bol.

Vagyis ami itt termelodik:

CO2: 0,00367380952

N2: 0,0293904762


Osszesen a ket reakciobol lesz:

CO2: 0,00367380952 + 0,000407823129 = 0,00408163265 mol

N2: 0,0293904762 + 0,00081564626 = 0,0302061225 mol

Ez osszesen : 0,0342877551 mol.

Vagyis a %-os osszetetel:

CO2:

100*0,00408163265/0,0342877551 = 11,9040533 %

N2:

100*0,0302061225/0,0342877551 = 88,0959468 %

Mivel gazoknal a terfogat es molaris szazalek ugyanaz,

ezert ezzel vegeztunk is.

Meg nezd at, hogy nem irtam-e el valahol valamit, nem ez lenne az elso eset.

2012. ápr. 16. 23:08