Hogyan kell megoldani ezt a gázelegyes feladatot?


Egy CO-N2-O2 gázelegy sűrűsége normálállapotban 1,3208 g/dm3 (gondolom akkor a moláris tömeg ebből 29,6 g/mol). Az elégetése után keletkező gázelegy sűrűsége 1,4676 g/dm3-re nő azonos állapotban (itt akkor M=32,9 g/mol, ha jól gondolom). Határozzuk meg a gázelegy térfogatszázalékos összetételét!


Itt az a gondom, hogy túl sokféle lehetőség adódik a keletkezett gázelegy összetételére, moláris tömeg szempontjából 4 variáció lehetséges, honnan tudom, hogy melyik jó, vagy hogyan lehet levezetni?


2012. márc. 15. 10:17
 1/3 BKRS ***** válasza:
100%

1 mol gaz 24,5 dm3

x mol CO, y mol N2 es 1-x-y mol O2 van benne, es a tomege 24,5*1,3208 g.

x*(12+16) + y*28 + (1-x-y)*32 = 24,5*1,3208

Az elegetes utan

x mol CO2, y mol N2 es (1-x-y) mol O2 lesz benne, hasonloan tehat:

x*(12+32) + y*28 + (1-x-y)*32 = 24,5*1,4676

Ezzel 2 linearis egyenleted van, ket valtozod.


x=0,21

y=0,39

1-x-y = 0,4

Vagyis a terfogatszazalekos osszetetel, ami gazokra ugyanaz mint a mol szazalekos:

21% CO, 39% N2 es 40% O2

2012. márc. 15. 22:21
 2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen!
2012. márc. 17. 10:17
 3/3 anonim válasza:
tudom h mar vagy negy eves ez a kerdes de nagyon szurja a szemem h a kedves elottem levo valaszolo 24.5dm^3 el szamolt ami standart allapot de a kerdezo normal allapotot irt az pedig 22,41dm^3
2016. jan. 27. 19:36