Metánt és oxigént tartalmazó 0,6 m^3 térfogatú 25°C hőmérsékletű és 0,1 MPa nyomású gázelegy elégetésekor 4457,5 kJ hő szabadul fel. Megoldása? (tov. Lent)


Képződéshők (kJ/mol):CH4(g) -74,9; Co2(g) -394; H2O(f) - 286

1-termokémiai egyenlete:

2-Hány térfogat% metánt tartalmazott a gázelegy?

3,Hány % volt az Oxigén felesleg?



Hát nagyjából tudom.Az a baj,hogy bekavar 1-2 adat és így nem tudom megcsinálni.Valakinek nagyon hálás lennék ha leírná és elmagyarázná.(ha nem túl hosszan is,de érthetően.

Olvastam,volt egy aki felrakta ezt.Minden feladatot értettem a lapon,csak ez kicsit nehezebb a többi számításos feladathoz képest.Ha nem is megcsinálni,de elmagyarázni segít valaki akkor már örülök.(Bár a feladat megoldása sem probléma,mert mindjárt lejár a határidő)

kösz


2012. jan. 26. 22:09
 1/2 bongolo ***** válasza:

1)

CH₄(g)+2O₂(g) = CO₂(g) + 2H₂O(f)

ΔH = -394 + 2·(-286) - (-74,9) = -891,1 kJ/mol


Mivel 4457,5 kJ hő szabadult fel, ezért 4457,5/891,1 = 5 mol CH₄ és 10 mol O₂ vett részt a reakcióban.


5 mol CH₄ térfogata a p·V=n·R·T képletből (általános gáztörvény) számolható:

V=n·R·T/p = 5·8,314·298/100000 = 0,124 m³

Ezek szerint oxigénből 0,476 m³ kell legyen, hogy az összeg 0,6 m³ legyen.


2) 0,124/0,6 = 20,67% (térfogat%) metánt tartalmazott a gázelegy.


3) 10 ml oxigén térfogata hasonlóképpen számolva 0,248 m³. Az oxigénfelesleg 0,476−0,248 = 0,228 m³.

Nem tudom pontosan, százalékosan mihez kell ezt viszonyítani, valószínű a hasznos oxigénhez: 0,228/0,248 = 92% a felesleg.

2012. jan. 27. 00:02
 2/2 bongolo ***** válasza:
A 3-as megoldásnál természetesen nem 10 ml, hanem 10 mol oxigénről van szó. Kimaradt egy o, bocs.
2012. jan. 27. 00:05