köszönöm!2011. dec. 11. 19:43
1/2 anonim válasza:
1)
C6H6
M = 72 + 6 = 78 g/mol
keresztbe szorzás:
1 mol = 78 g
x mol = 5 g
-------------
78x = 5
X = 0,064 mol
C6H6 + 7,5O2 --> 6CO2 + 3H2O
1 mol C6H6 -- 7,5 mol O2
0,064 mol C6H6 -- x mol O2
---------------
x=0,48 mol
standard áll:
1 mol -- 24,5 dm3
0,48 mol -- x dm3
--------
x = 11,79 dm3
2.
C4H4
M = 48 + 4 = 52 g/mol
n = m / M = 2 / 52 = 0,038 mol
C4H4 + 5O2 = 4CO2 + 2H2O
1 mol C4H4 -- 2 mol H2O
0,038 mol C4H4 -- x mol H2O
----------
x = 0,077 mol
H2O
M = 18 g/mol
n=m/M
m= n*M = 0,077 * 18 = 1,38 g
2/2 anonim válasza:
bocs, a második nem jó, elszámoltam az etilén moltömegét, meg az összegképletét
helyesen:
M= 28 g/mol
n = m/M = 2/28=0,071 mol
C2H2 + 2,5O2= 2CO2 + H2O
H2O
M=18 g/mol
1 mol C2H2 -- 1 mol H2O
0,071 mol -- x
-------------
x= 0,071 mol
H2O
M= 18 g/mol
m = n*M= 0,071*18 = 1,29 g