Az egyik: 5g benzol elégetéséhez hány dm3 standard állapotú oxigén kell? A másik feladat: 2g etén elégetésekor hány g vizet kapunk?

köszönöm!
2011. dec. 11. 19:43
 1/2 anonim ***** válasza:

1)

C6H6

M = 72 + 6 = 78 g/mol


keresztbe szorzás:

1 mol = 78 g

x mol = 5 g

-------------

78x = 5

X = 0,064 mol


C6H6 + 7,5O2 --> 6CO2 + 3H2O


1 mol C6H6 -- 7,5 mol O2

0,064 mol C6H6 -- x mol O2

---------------

x=0,48 mol


standard áll:

1 mol -- 24,5 dm3

0,48 mol -- x dm3

--------

x = 11,79 dm3



2.


C4H4

M = 48 + 4 = 52 g/mol

n = m / M = 2 / 52 = 0,038 mol



C4H4 + 5O2 = 4CO2 + 2H2O


1 mol C4H4 -- 2 mol H2O

0,038 mol C4H4 -- x mol H2O

----------

x = 0,077 mol


H2O

M = 18 g/mol

n=m/M

m= n*M = 0,077 * 18 = 1,38 g

2011. dec. 11. 22:53
 2/2 anonim ***** válasza:

bocs, a második nem jó, elszámoltam az etilén moltömegét, meg az összegképletét


helyesen:

M= 28 g/mol

n = m/M = 2/28=0,071 mol


C2H2 + 2,5O2= 2CO2 + H2O


H2O

M=18 g/mol


1 mol C2H2 -- 1 mol H2O

0,071 mol -- x

-------------

x= 0,071 mol


H2O

M= 18 g/mol

m = n*M= 0,071*18 = 1,29 g

2011. dec. 11. 23:00