SD. kérdése:

1. Egy paralelogramma átlói 50 cm és 45 cm hosszúak, az átlók hajlásszöge 32 fok. Mekkora a paralalogramma területe? 2. Egy derékszögű hátomszög két szöge 43 és 64 fok. A területe 120 cm2. Mekkora a háromszög köré írható kör sugara?


2012. ápr. 16. 14:36
 1/6 anonim ***** válasza:
96%

1)

Két háromszög területét kell kiszámolni:

T=a*b*sinalfa/2

T=25*22,5*sin32/2=149 cm^2


akkor a másik kis háromszögnek a két oldal által bezárt szöge 180-32=148 lesz


T=25*22,5*sin148/2=149 cm^2


Vagyis a paralelogramma területe 2*149+2*149= 596 cm^2

2012. ápr. 16. 14:59
 2/6 anonim ***** válasza:

2)

T=a*b

120=a*b

120/b=a


a/sin32=b/sin64

(120/b)/sin32=b/sin64

0,9(120/b)=0,53b

108=0,53b^2

203,7=b^2

14,27=b

a -14,27 nyilván nem megoldás


120/b=a

120/14,27=a

8,4=a


innét pitegorasszal az átfogó:

14,27^2+8,4^2=c^2

16,55=c


ennek a fel lesz a kör sugara a thálesz-tétel miatt

2012. ápr. 16. 15:06
 3/6 A kérdező kommentje:

A második kérdést elírtam, elnézést, nem derékszögű a háromszög, mert 180-43-64=73


A megoldókulcs szerint a megoldás 10,12 cm

2012. ápr. 16. 15:26
 4/6 anonim ***** válasza:

Akkor annyi a változás hogy:

ugye a három oldalt már kiszámoltuk, abból Herón képlettel kiszámoljuk a területet.


A T=a*b*c/4R képletbe behelyettesítünk, és az R a köré írható kör sugara

2012. ápr. 16. 15:54
 5/6 anonim ***** válasza:

2. feladat


Adott

α = 43°

ß = 64°

T = 120 cm²

R = ?


A háromszög oldalai

a = 2R*sinα

b = 2R*sinß

c = 2R*sinγ = 2R*sin[180 - (α + ß)]

c = 2R*sin(α + ß)


Az ismert képlet szerint

R = a*b*c/4T


Behelyettesítve

R = [2R*sinα*2R*sinß*2R*sin(α + ß)]/4T

R = [8R³*sinα*sinß*sin(α + ß)]/4T

Egyszerűsítés és a tört eltüntetése után

T = 2R²*sinα*sinß*sin(α + ß)

ebből

R² = T/[2*sinα*sinß*sin(α + ß)]


Behelyettesítés után

R ≈ 10,117

========


DeeDee

***********

2012. ápr. 16. 20:03
 6/6 anonim ***** válasza:

1. feladat


Paralelogramma

Adott

e = 50

f = 45

α = 32°

T = ?


Felrajzolva az idomot látható, hogy csak egy háromszög területét kell kiszámolni, a teljes terület ennek a kétszerese.

t = e*(f/2)*sinα/2

T = 2t

T = (e*f*sinα)/2

Ennyi!


Behelyettesítve az eredmény

T ≈ 596,159 cm²

=============


DeeDee

**********

2012. ápr. 16. 20:15