AZ ABC derékszögű háromszög AB átfogóján vegyük fl a D és az E pontokat, úgy, hogy AC=AD és BC=BE legyen. Mekkora az ECD szög?


2012. ápr. 15. 12:34
 1/3 anonim ***** válasza:

[link]


itt egy kis rajz, hogy mit mivel jelöltem.


CBE az egy egyenlő szárú háromszög

Ha az egyik szöge béta, akkor az alapnál lévő két szög (180-béta)/2

(a képen ez az x+y szög)


ebből az y szög az: (180-béta)/2-x


ACD háromszög is egyenlő szárú

itt is az alapon lévő két szög egyenlő:

(180-alfa)/2

(a képen a z+x szög)


akkor a z szög: (180-alfa)/2-x


vagyis akkor meg van az x,y,z szög a képen


Ez a három szög derékszög nagyságú, vagyis:


(180-béta)/2-x+x+(180-alfa)/2-x=90

90-0,5béta-x+x+90-0,5alfa-x=90

90=x+0,5alfa+0,5béta


de az eredeti nagy háromszögben ugye:

alfa+béta=90

0,5alfa+0,5béta=45


behelyettesítve:

90=45+x

45=x

2012. ápr. 15. 12:56
 2/3 anonim ***** válasza:

Semmi mást nem kell csinálni, mint felrajzolni.


ACD egyenlőszárú háromszög.

Legyen a D-nél lévő szög alfa.

Akkor A-nál 180-2*alfa van.


BCE egyenlőszárú

E-nél lévő szög legyen béta

B-nél 180-2*béta van.


A-nál és B-nél lévő szög összege 90 fok.


(180-2*alfa)+(180-2*béta)=90


alfa+béta=135


CDE háromszögben

D-nél alfa van

E-nél béta.


Akkor a C-nél lévő szög 180-alfa-béta

alfa+bétát az előbb számoltuk ki.


ECD szög 45 fok.

2012. ápr. 15. 12:59
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszi!

A rajzig meg addig hogy egyenlőszárú háromszögek eljutottam, de eszembe nem jutott volna, hogy a szöget 180-2alfa-ként kéne kifejezni nekem pont ő volt az alfa...

2012. ápr. 16. 17:44