Egy háromszög szögeinek aránya 2:3:4, míg a kerülete 18 cm. Mekkorák a háromszög oldalai?

A szögeket ki tudtam számolni(40°,60°,80°) csak tovább nem megy :( Nyilván a 18 cm-t is használni kell,tudom a kerület képletét,de mégse tudom,hogyan kéne kiszámolni az oldalakat. Szinusztételt kell alkalmazni.
2012. márc. 12. 18:09
 1/3 TJHooker33 ***** válasza:
Akkor alkalmazd a szinusztételt! :P
2012. márc. 12. 18:28
 2/3 anonim ***** válasza:

A feladat

α:ß:γ = 2:3:4

K = 18

----------

a, b, c = ?


Elég csak két szöggel dolgozni, ugyanis

γ = 180 - (α + ß)


Egy hagyományos jelölésű háromszögben írható a szinusz tétel

a/b = sinα/sinß

a/c = sinα/sinγ


A törteket eltüntetve

b*sinα = a*sinß

c*sinα = a*sin[180 - (α + ß)]


vagyis a két egyenlet

b*sinα = a*sinß

c*sinα = a*sin(α + ß)


A két egyenletet összeadva

sinα(b + c) = a[sinß + sin(α+ ß)]

A

K = a + b + c

egyenletből

b + c = K - a

ezt behelyettesítve

(K - a)sinα = a[sinß + sin(α+ ß)]

Ebből

a = K*sinα/[sinα + sinß + sin(α+ ß)]

legyen

K/[sinα + sinß + sin(α+ ß)] = Q

így

a = Q*sinα

========

Az 'a' értékét behelyettesítve a

b*sinα = a*sinß

egyenletből

b = Q*sinß

=========

A

c*sinα = a*sin(α + ß)

egyenletből

c = Q*sin(α + ß)

=============


Hiányzanak még a szögek

A szögek arányából

2x + 3x + 4x = 180

így

x = 20

vagyis

α = 40°

ß = 60°

γ = 80°


Ezek után lehet behelyettesíteni. :-)


DeeDee

**************

2012. márc. 12. 19:00
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2012. márc. 12. 19:46