1. egy acélsín hossza°C hőmérsékleten 20m. Mennyivel lesz hosszabb a sín , ha 200°C-ra melegítjük? Mekkora lesz a hossza 200°C-on? Az acél lineáris hőtágulási együtthatója 1.17x10-diken -5/c.

2. Hidrogénnel töltött ballon térfogata 1200 köbméter. A ballonban 10-dikien 5 Pa nyomáson 27°C hőmérséklet van. Mennyi hidrogént használtak fel a ballon feltöltéséhez?


2012. ápr. 15. 16:10
 1/3 A kérdező kommentje:
Ez kimaradt :) az 1. feladat 0°C hőmérsékleten!!
2012. ápr. 15. 16:13
 2/3 A kérdező kommentje:
A 2.-nál pedig 10 az ötödiken Pa*
2012. ápr. 15. 18:38
 3/3 bongolo ***** válasza:

1)

A hőtáguláskor a hossz változása arányos az eredeti hosszal is meg a hőmérsékletváltozással is. Az arányossági tényezőt itt hőtágulási együtthatónak hívják.

Képlettel:

ΔL = α·L₀·ΔT


Most:

L₀ = 20m

ΔT = 200°C - 0°C

α = 1,17·10^(-5) 1/°C

(Ennek 1/°C a mértékegysége, szóval az az 1 a végén nem része a számértéknek)


ΔL = 1,17·10^(-5)·20·200 = 0,0468 m

vagyis centibe átszámítva 4,68 cm a hossznövekedés.

A teljes hossz 20,0468 m


2)

T = 27°C = 300 K

p = 10^5 Pa

V = 1200 m³


Az egyetemes gáztörvény így néz ki:

pV = nRT

ahol R az egyetemes gázállandó: R = 8,314 J/mol/K

n az anyagmennyiség mol-ban

T pedig a hőmérséklet Kelvinben.

A nyomás Pascalban, a térfogat m³-ben számolandó!


Ez a képlet azt jelenti, hogy bármely gázban ugyanakkora nyomáson és hőmérsékleten és térfogatban ugyanannyi darab molekula van (itt 1 darab helyett mol, vagyis 6·10^23 darab szerepel a képletben). Szóval ha a nyomás meg hőmérséklet ugyanakkora, akkor tök mindegy, milyen gázról (vagyis milyen nagy molekuláról) van szó, a molekulák távolsága ugyanakkora, ezért ugyanakkora lesz a térfogatuk.


Most a gázmennyiség (mol) a kérdés:


n = pV/(RT)

n = 10^5·1200/(8,314·300)

n = 48112 mol


Mivel 1 mol hidrogén tömege 2g (ugyanis H2 molekuláról van szó), ez összesen 48112·2g = 96,224 kg

2012. ápr. 23. 23:53