Int [(2e^(x))/(2-e^(x))^2]dx
Ezt parciális integrálással kell megoldani?
2012. ápr. 14. 11:53
1/2 bongolo válasza:
Nem, itt egyszerűen az van, hogy a nevező f², a számláló meg f' (duplája, de az nem érdekes). Vagyis a tört éppen a 2/f deriváltja.
Gondolom, tudod folytatni, ha nem, segítek még.
2/2 bongolo válasza:
Magánban kérdezted, hogy hogyan jön ki, levezetem.
1/f(x) ugyanaz, mint (f(x))^(-1), vagyis deriváltja:
(-1)·(f(x))^(-2)·f'(x)
vagyis
-f'(x)/f²(x)
A nevezőben most is egy függvény négyzete van, a függvény pedig g(x)=2-e^x
Ennek deriváltja pedig g'(x) = -e^x
Vagyis 1/g(x) deriváltja:
-g'(x)/g²(x) = e^x/(2-e^x)²
Ez éppen a fele az integrálandó függvénynek. Ezért a primitív függvény 2·g(x) lesz. Az integrál tehát:
2/(2-e^x) + C