Bencekft kérdése:

Egyenlet, x^2, függvényen megoldó feladatok?


1. Oldja meg a következő egyenletet:

x(3-x)+2(x+1)=2(x+1)+6+6


2. Oldja meg a következő egyenlőtlenséget:

x(3-1)<x(x+2)+6-1(x+2)



2012. ápr. 13. 12:31
 1/2 anonim ***** válasza:

Az ilyen feladatokat úgy kell megoldani, hogy fölbontod a zárójeleket, aztán egy oldalra rendezel, és összevonsz.


1. Itt szerencsénk van, mert mindkét oldalon ott a 2(x+1) ezt egyből le is lehet húzni (szakszerúbben: mindkét oldalnból kivonok 2(x+1)-et


3x-x^2=12 marad, egy oldalra rendezem


0=x^2-3x+12 Lehet használni a másodfokú egyenlet megoldóképletét. Amiből az jön ki, hogy ennek nincs megoldása.


2.

(3-1)=2

2x<x^2+2*x+6-x-2 /egy oldalra viszem, összevonok


0<x^2-x+4


Meg kell keresni a zérushelyeket, a megoldóképlettel. Megint az jön ki, hogy ez sehol se egyenlő 0-val.


Mivel az x^2 együtthatója 1, vagyis pozitív, ezért ez a függvény egy fölfelé álló parabola lesz.


Ezért MINDENHOL nagyobb, mint 0.

A megoldás:

x eleme -végtelen, +végtelen


(Ha az x^2 együtthatója negatív lenne, akkor lefelé állna a parabola, és mindenütt kisebb lenne 0-nál a fgv.)

2012. ápr. 13. 13:37
 2/2 A kérdező kommentje:
oh köszi. Mostmár kezdem érteni. Am mégegyszer köszi.
2012. ápr. 13. 16:34