Nem értem a feladatok. Hogyan kezdjek hozzá, kiszámolni?

Egy 120cm3-es csokis doboz alaplapja egyenlő háromszög, melynek lapja 6 cm, szára 5 cm.Hány százalék a veszteség ha a dobozt téglalap alapú kartonból vágják ki?
2012. márc. 28. 19:49
 1/1 anonim ***** válasza:

Nah előre szólok, hogy nem vagyok egy matekzseni, úgyhogy bocsi ha mégse jó, de én így csinálnám:


Először is nem valami pontosan fogalmaztál, de én úgy vettem ki, hogy egyenlő szárú háromszögre gondolsz, melynek alapja 6cm és szárai 5 cm. Nah és akkor ez egy háromszög alapú hasáb két alapja. Először kiszámoltam a háromszög területét Hérón-képlettel, amit remélem tudod mi. Nekem ez lett gyökalatt 148, ami 12,17 cm2. Ez lett hasáb alapjának területe.


Akkor amiket tudunk:

T alap= 12,17 cm2

V= 120 cm2

V= T alap * magasság(m)

ebből az m=120/12,17= 9,86 cm


Most felszínt számoltam, ami A=2*T alap + T palást(ami K alap * m) ezt behelyettesítve 182,13 cm2 kaptam.


Nah és ezt a kivágjuk a kartonból dolgot sem nagyon értettem, de úgy csináltam, hogy kiterítettem a síkra a hasábot..vagyis ha szétbontod, akkor hogy nézne ki..és ezt képzeltem oda egy kartonra, ami téglalap alakú. Remélem el tudod képzelni..:) Biztos vágtál már ki kockát mondjuk papírból és hajtogattad össze kockává..:) Nah ez is ilyen szerintem..és ha megnézed ezt a kiterített hasábot, akkor egy akkora téglalapba fér bele, aminek egyik oldala akkora mint a háromszög kerülete, ez a hosszabbik oldal(legyen b, és b=18cm) a másik rövidebb oldala pedig a hasáb magassága(m) + a háromszög magasságának a kétszerese.

Háromszög magasságát úgy számoljuk, hogy megfelezed az alapot, és a szemközti csúccsal összekötöd, ez a vonal lesz ugye a magasság(ami legyen ma) és Pitagorasz-tétel..megvan a b oldal, az alja az a oldal fele, amit szintén tudunk, és maradt az egyik befogó még, az lesz ugye a magasság. Ha ezt kiszámolod, akkor ma=4 cm.

És akkor térjünk vissza a téglalapunk rövidebb oldalához, amit úgy kapunk, hogy m+2ma=17,86 cm

Vagyis a téglalapunk két oldalának 17,86-nak és 18 cm.

Ezt a kettőt összeszorzod, és megkapod a téglalap területét, amiből kivágjuk. Ez lesz 285,76 cm2


Új adatok amik mostmár kellenek:

A=182,13 cm2

T téglalap= 285,76 cm2


És innen sima százalékszámítás:

182,13/285,76 * 100= 63,74 % Ennyi részét foglalja el ami kiterített hasábunk a téglalapnak, és akkor ha ezt kivonod a 100%-ból akkor lesz meg, hogy mennyi a hulladék, ami így 36,26%


Nah kb. ennyi, de mondom, hogy ez nem biztos, hogy így van, lehet valamit elszámoltam, vagy ilyesmi, de én így csináltam volna..:) Remélem érthető azért..:)

2012. márc. 28. 21:41