Hogyan kell ezt a szorzattá alakítást megcsinálni?


(6x+7)(4-5x)=(5x-4)(2x-3)

nem nagyon értem hogy itt mit lehetne kiemelni :S


2012. ápr. 11. 19:31
 1/1 anonim ***** válasza:

Ez igazából egyenlet, nem szorzattá alakításos feladat, de ha kivonod a jobb oldalt, akkor ilyen lesz:


(6x+7)(4-5x)-(5x-4)(2x-3)=0


A 4-5x és az 5x-4 egymás reciprokai, aminek örülünk, vigyük be a - jelet a zárójelbe:


(6x+7)(4-5x)+[(-1)*(5x-4)](2x-3)=0

(6x+7)(4-5x)+(4-5x)(2x-3)=0


Mostmár látszik, hogy a 4-5x kiemelhető


(4-5x)[(6x+7)+(2x-3)]=0 A szögletes zárójelben összevonva


(4-5x)(8x+4)=0 A 2. tagból 4 kiemelhető

4*(4-5x)(2x+1)=0


Innen már látszik, hogy x=4/5 és x=-1/2 a megoldások


Tehát úgy sikerült megoldani az egyenletet, hogy nem kellett az elején felbontani a zárójeleket, és hazsnálni a másodfokú egyenlet megoldóképletét.

2012. ápr. 11. 19:44