Matek házi:hogy alakítsam szorzattá ezt:28c^2+84c+63?

2012. ápr. 8. 19:40
 1/3 anonim ***** válasza:

28(c^2+3c+2,25)

A 28-t ki kellett emelni.

2012. ápr. 8. 20:01
 2/3 anonim ***** válasza:

Először is ki lehet emelni 7-et


7*(4c*c+12*c+9) Ez máris szorzat, de valszeg nem pont erre volt kíváncsi :)


Amúgy, ha kiemeled az x^2 együtthatóját:

28(c*c+3*c+9/4)


Ezután megoldod az alábbi egyenletet:

c*c+3*c+9/4=0


c1=c2=-3/2


Ezért a szorzatalak:

28*(c+3/2)(c+3/2) lesz


Ez mindig igaz, hogy egy másodfokú kifejezést a gyökök megkeresésével szorzattá lehet alakítani.

(Hirtelen nem tudom, hogy mi van, ha a másodfokú tag együtthatója nem 1, úgyhogy inkább te is emelj ki, és úgy old meg az egyenletet.)


Esetleg be lehet szorozni 2-vel, hogy ne legyen benn tört:

28*(c+3/2)(c+3/2)=7*(2c+3)(2c+3)=

2012. ápr. 8. 20:03
 3/3 anonim válasza:
Meg észre lehet venni, hogy a polinom épp teljes négyzet. Egyébként nem igaz, hogy egy másodfokú kifejezést mindig szorzattá lehet alakítani, hanem csak akkor, ha a diszkrmináns nemnegatív.
2012. ápr. 9. 20:34