2√x =x−3
4x=x^2-6x+9
2012. márc. 24. 22:49
1/3 anonim válasza:
1. Négyzetre emelsz, és behelyettesítesz a másodfokú egyenlet megoldóképletébe. A másodiknál egy oldalra rendezel és megoldóképlet.
2/3 anonim válasza:
2√x =x−3
Gondolom nem vettétek a complex számokat, tehát 2√x csak pozítiv lehet, azaz csak x>3 esetén van értelme a feladatnak.
x>3 esetén viszont négyzetre emelhetem:
4x = x^2 - 6x + 9
x^2 - 10x + 9 = 0
Innen x=1 és x=9. 1 ugye nem felel meg a feltételnek, 9 pedig a megoldás.
Jaaa, most esett le mi a kérdés.
Négyzetre emelsz: (kicsit részletesebben leírom a lépéseket)
(2√x)^2 = (x-3)^2
2^2 * √x^2 = (x-3)*(x-3)
4 * x = x^2 - 3x - 3x + 9
3/3 A kérdező kommentje:
Ja azt nem vágtam, hogy lesz 2-ből 4.
Nem mintha tök egyértelmű lett volna... :D
Köszi.
2012. márc. 24. 23:42