Egy felfüggesztett zsákba golyót lövünk, és emiatt a zsák elmozdul o,2 m/s sebességel. Amikor a golyó áthalad a zsákon,2o m/s a sebessége! Határozzuk meg a golyó sebességét, ha tömege 1o g, a zsák tömege 5o g!?

2012. márc. 24. 17:12
 1/2 bongolo ***** válasza:

Egy tanács először: a számítógépen van 0 (nulla) is meg o betű is, a kettő nem ugyanaz. A nulla a felső sorban bal szélen van.


A másik, hogy a zsák tömege valószínű 50 kg, nem pedig 50 g. Ugye?


Impulzusmegmaradással lehet számolni. Lehet, hogy nem impulzusnak, hanem lendületek tanultátok, nem tudom.


I = m*v


Vagyis az impulzus (lendület) a tömeg és a sebesség szorzata. (A csillag jel szokta a számítógépen a szorzás pontját jelenteni.)

A tömeget legjobb ugyanabban a mértékegységben számolni, mondjuk kilogrammban, a golyóé 0,01kg, a zsáké 50g.


Kezdetben a golyónak van csak impulzusa (lendülete):

I1 = 0,01*v

ahol v a golyó sebessége, ez az ismeretlen.


Miután a golyó áthaladt a zsákon, a golyónak és a zsáknak is van impulzusa:

I2 = 0,01*20

I3 = 50*0,2


Az impulzusmegmaradás szerint I1 = I2+I3

Innen már meg tudod oldani ugye? A sebesség m/s-ban jön majd ki.

2012. márc. 24. 19:21
 2/2 A kérdező kommentje:
Üdv Hálás köszönet a válaszodért és egyben megoldásért is, természetesen innét már könnyű dolgom van.
2012. márc. 24. 21:39