Mozgócsiga, mekkora a kerék sugara?


Kaptam egy elég bonyolult feladatot fizikából a mozgócsigával kapcsolatban:


Egy hajón vagyok. Egy 6000 kg tömegű súlyt kell kiemelni a vízből, de én csak 300 N erőt tudok kifejteni. A henger 10 cm sugarú. Mekkora sugarú kerékkel tudom megcsinálni ezt a kiemelést?


"Mozgócsiga olyan egykarú emelő, melynek a forgáspontja a csiga és a kötél érintkezési pontja (O). Az egyensúly feltétele:

F x 2r = G x r

Tehát az erő fele a tehernek."


Az neked is világos, egy erőt kell spórolni, mert csak 300N áll a rendelkezésemre, de nem értem, hogy ebből hogy lehet a kerék sugarát kiszámolni.


2012. márc. 18. 13:36
 1/7 A kérdező kommentje:
* nekem
2012. márc. 18. 13:37
 2/7 A kérdező kommentje:
*hogy
2012. márc. 18. 13:44
 3/7 A kérdező kommentje:
És most itt át kell váltani a mértékegységeket? Elvileg aránynál nem kell, és itt egyensúlynak kell létrejönnie.
2012. márc. 18. 14:22
 4/7 bongolo ***** válasza:
Ez nem mozgócsiga, hanem hengerkerék. Annak nézz utána.
2012. márc. 18. 16:44
 5/7 bongolo ***** válasza:

Szóval ez egy hengerkerék. Olyan, mint egy falusi kerekes kút:

[link]

Egyensúlyban a forgatónyomaték azonos a keréknél és a hengernél, vagyis ez a jellemző egyenlete:

F1·R = F2·r

r a kis henger sugara, R a nagy keréké.

Jelenleg F2 a 6000 kg tömeg súlya (m·g), r=10cm, F1=300 N, a kérdés pedig R.


Abban igazad van, hogy csak arány minden ezeknél a feladatoknál, nem kell átváltani a centit méterbe. R értéke is cm-ben fog kijönni, ha nem váltod át.

2012. márc. 18. 18:31
 6/7 anonim válasza:

Erre akkor elvileg 2000cm jön ki, de nekem az nagyon soknak tünik. Mert ha a 6000kg tömegnek a súlyát veszem az már 60.000 és még az megszorozva a sugárral (10cm) 600.000!


Valahogy a 200cm sokkal reálisabban hangzik vagy én nemtudom

2012. márc. 18. 19:38
 7/7 bongolo ***** válasza:

F·R = m·g·r

300 N · R = 6000 kg · 10 m/s² · 10 cm

R = 2000 cm


Hát ez tényleg 20 méter, jól számoltál.

Lehet, hogy a tanár csak hasraütve mondta az adatokat :)

2012. márc. 18. 22:52