Egy áramforrás kapcsain 4 ohmos terhelésnél 6 V feszültséget,8 ohmos terhelésnél 9 V feszültséget mérünk. Mennyi a az áramforrás üresjárási feszültsége és belső ellenállása?


A két ismeretlennel és a képletekkel nem tudok mit kezdeni.

Segítenétek?



2012. márc. 16. 14:53
 1/3 bongolo ***** válasza:

Igen, 2 ismeretlened van, de van is hozzá 2 információ vagyis fel tudsz írni 2 egyenletet.


Legyen az üresjárati feszültség U, a belső ellenállás r. Az áramforrásra kapcsolt ellenállás sorban lesz a belső ellenállással. Ugye ezt érted? Segítségül találtam hozzá a net-en egy ábrát (U helyett itt E az üresjárati feszültség jele):


[link]


Soros kapcsolásnál (r és R ellenállások) az R-re eső feszültség U1=U·R/(R+r). Ez az az összefüggés, amivel fel lehet írni az egyenleteket:


U·4/(R+4)=6

U·8/(R+8)=9


A megoldás már megy, ugye?

2012. márc. 16. 23:17
 2/3 bongolo ***** válasza:

Ja, bocs, az egyenletekben kis r-et kellett volna írnom:

U·4/(r+4)=6

U·8/(r+8)=9

2012. márc. 16. 23:19
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2012. márc. 17. 17:24