E^A=B mátrix-egyenlet (2x2-es négyzetes mátrixok esetén ) azonosság-e?


A mátrix elemei sor-folytonosan az <1,1>-től <2,2>-ig a következő: [0, ln (x) ; ln (x), 0] és a B mátrix elemei sor-folytonosan: [ch (ln (x), sh (ln (x) ; sh (ln (x) ), ch (ln (x) ]. Egy másik esetben az A mátrix elemei sor-folytonosan leírva: [ln (y), ln (x) ; 0, ln (y) ] és az eredmény B mátrix elemei sor-folytonosan: [y, y*ln (x) ; 0, y ]. Ha lehetséges levezetést is kérnék. Köszönöm.

Ez a szerkesztő program nehézkesen kezeli a mátrix elemeinek lineáris algebrai leírási módját, ezért választottam a sor-folytonos írásmódot. A sorok ";"-vel vannak elválasztva egymástól, és remélem egyértelműen van leírva a feladat.


2012. márc. 14. 21:35
 1/2 A kérdező kommentje:

A fenti egyenletben E nem az egység-mátrixra utal, hanem az "e" a természetes logaritmus alapszámát jelöli tévesen.

Így az egyenlet helyesen felírva: e^A=B.

2012. márc. 14. 21:45
 2/2 anonim ***** válasza:

Mindkét esetben azonosságot kapsz. Többféleképpen is lehet ezeket igazolni, kérdés, hogy melyik módszert tanultátok?


A definíció szerint e^A megkapható egy végtelen sor összegeként: A^n/n! -t kell összegezni 0-tól végtelenig.

Az A^n mindkét esetben szépen néz ki, ha felírod n=1,2,3,4,5 esetére, látni fogod a szabályosságot benne, ezért viszonylag könnyen lehet összegezni a teljes sort is.


Az általános módszer persze az, hogy az A-nak kiszámolod a sajátértékeit, sajátvektorait, majd ezek segítségével diagonális v. Jordan-normálalakra hozod, és utána veszed az exponenciális függvényüket. Azaz ha pl. A=R*D*R^{-1}, ahol D diagonális (v. Jordan-normálalakú), akkor e^A=R*e^D*R^{-1} és e^D-t könnyű megkapni.


Az első esetben A diagonálizalható, 2 különböző sajátértéke van -ln(x), ln(x), a második feladatban A-nak csak Jordán-normálalakja van, kétszeres sajátértéke neki az ln(y).


(Van egy 3. módszer is, de nem valószínű, hogy ezt várnák el, ez pedig azon alapszik, hogy e^A-nak a deriváltja A'*e^A, ezért, ha e^A=B, akkor az A'*B=B' differenciálegyenlet teljesülni fog rájuk, amit könnyű ellenőrizni. Innen pedig egyszerű technikai lépésekkel igazolható, hogy ha A'*B=B' teljesül, akkor B=C*e^A, és kiszámolható, hogy C az identitás, azaz B=e^A)

2012. márc. 15. 08:30