Két ellenállás soros kapcsolásával 200 ohm, párhuzamos kapcsolásával 40 ohm eredő ellenállást kapunk. Mekkorák az ellenállások külön-külön?


Odáig eljutottunk, hogy 200=R1+R2

és 40=1/R1 + 1/R2


Az R1-et be lehet helyettesíteni úgy, hogy 200-R2


Tudom, hogy ez innen matek, de hogyan tovább?


2012. márc. 9. 21:04
 1/6 anonim ***** válasza:

40=1/(200-R2)+1/R2

40*(200-R2)*R2=1*R2+1*(200-R2)

8000R2-40R2^2=R2+200-R2

0=40R2^2-8000R2+200

0=R2^2-200R2+5


megoldóképlettel megoldod és kész is:)

2012. márc. 9. 21:15
 2/6 A kérdező kommentje:
Igen, a megoldóképlettel nem boldogulunk :( De azért köszönöm szépen
2012. márc. 9. 21:53
 3/6 anonim ***** válasza:
Tévedtek, 1/R1+1/R2 az nem 40, hanem 1/40. Ha felírod ezt, közös nevezőre hozol, veszed az egész reciprokát, kijön, hogy 40=(R1R2)/(R1+R2). A nevező az ugye 200, a számláló meg R2(200-R2), a nevezővel beszorozva 8000=R2(200-R2), ebből R2^2-200R2+8000=0. Innen megoldóképlettel kijön mindkettő, vagy teljes négyzetté alakítod, (R2-100)^2=2000. Hanyadikos vagy? Mert középiskolában ezt már illenék tudni, általános iskolában viszont nem csodálom, hogy nem megy.
2012. márc. 10. 08:58
 4/6 anonim ***** válasza:

R₁ + R₂ = 200 Ω


1/R₁ + 1/R₂ = 1/40 Ω


R₁ = 200 – R₂


1/(200 – R₂) + 1/R₂ = 1/40 /(200 – R₂)*R₂*40

40*R₂ + 40*(200 – R₂) = (200 – R₂)*R₂

40*R₂ + 8000 – 40*R₂ = 200*R₂ – R₂²

8000 = 200*R₂ – R₂²

R₂²– 200*R₂ + 8000 = 0

R₂ = (200 ± √(200² – 4*8000))/2 = (200 ± √(40000 – 326000))/2 = (200 ± √8000)/2 =

= (200 ± 89,4427)/2 = 144,721 Ω és 55,279 Ω


R₁ = 200 – R₂ = 200 – 144,721 = 55,279 Ω


R₁ = 200 – R₂ = 200 – 55,279 = 144,721 Ω


Ellenőrzés:


1/144,721 + 1/55,279 = 0,0069098 + 0,01809 = 0,025


1/40 = 0,025

2012. márc. 10. 15:50
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget újra!
2012. márc. 10. 16:44
 6/6 anonim válasza:
Az érzés, mikor beírod a google-be, hogy két ellenállás so és kiadja ezt keresési javaslatnak komplett mefoldással 😂😂😂😂
2016. ápr. 14. 17:01