három falu egymás között körutat szeretne építeni , mely mindhárom falun átmegy.A faluk koordinátája(0,0)(5,53)(77,8).Milyen hosszu lenne épített körut ha a koordináta rendszerbe 5 egység 1 KM-nek felel meg?

2012. márc. 12. 19:36
 1/4 BKRS ***** válasza:

(x-a)^2 + (y-b)^2 = r^2 lesz a korut egyenlete.

Az a,b,r parametereket kell meghatarozni.

Behelyettesitve a koordinatakat az egyenlet ervenyes marad, mert a falvak rajta vannak a koruton:

1) a^2 + b^2 = r^2

2) (5-a)^2 + (53-b)^2 = r^2

3) (77-a)^2 + (8-b)^2 = r^2


A 2.-bol es a 3.-bol vonjuk ki az 1.-et es bontsuk fel a zarojelet.

25-2a + 2809 - 106b =0

5929 - 154a +64 - 16b = 0


Atrendezve:

a + 53b = 1417

154a + 16b = 5995


a= 1417-53b

Ezt behelyettesited a masikba, meghatarozod b-t, visszahelyettesited, megkapod a-t,

aztanat az a-t is es b-t is behelyettesited az 1) egyenletbe es megkapod r-et.


En azt kaptam, hogy r=49,23

2rPi = 309.321213

1 egyseg 1/5 km, ezert:

309.321213 egyseg 61.8642425 km.



Egy masik megoldas, ha nem kor alaku utat szamolsz, hanem haromszog alakut, akkor rovidebb lesz az ut, grafelmeletben azt is korutnak hivjak.

Ekkor pitagorasz tetellel kell a koordinatakbol az egyes ut szakaszok hosszat kiszamolni.

2012. márc. 13. 14:30
 2/4 A kérdező kommentje:
nagyon köszönöm.
2012. márc. 13. 14:36
 3/4 A kérdező kommentje:
Szerintem te valamit elszámoltál mert a 2-nál az nem 2a hanem 10a mert 2*5*a
2012. márc. 13. 15:03
 4/4 BKRS ***** válasza:
Aha, igazad van, akkor annak megfeleloen a vegeredmeny se lesz jo.
2012. márc. 13. 16:01