Legyen az ABC haromszog NEM egyenlo száru. K a korulirhato kor kozeppontja, M a magassagpont, S a sulypont, O a beirhato kor kozeppontja.

P a KOM pontokon atmeno kor kozeppontja.

Q a KOS pontokon atmeno kor kozeppontja

R az SOM pontokon atmeno kor kozeppontja.

Mint lathato O mindharom koron rajta van.

Bizonyitando, hogy O rajta van a PQR pontokon atmeno koron is.


2012. márc. 9. 00:19
 1/2 anonim ***** válasza:

Először is a K, S, M, O pontokról csak annyit használunk fel, hogy S a KM szakaszon (Euler-egyenes) fekszik (az nem kell, hogy épp 1:2 arányban osztja azt), míg az O ezen kívül valahol.


Itt egy ábra a jelölésekkel: [link]


Egy szinte direkt módszer a bizonyításhoz az, hogy megmutatjuk, hogy a PRO és PQO szögek 180°-ra egészítik ki egymást, ami némi szögszámolással azonnal adódik.


A PRO-t kicsit tovább számolhatjuk annak segítségével, hogy MRO egy egyenlő szárú háromszög, aminek PR a szimmetriatengelye: MRO=2*(180°-PRO).


MSO szög pedig épp fele az MRO szögnek a középponti és kerületi szögek tételét alkalmazva MOS köréírt körére.


Tehát MSO=180°-PRO.


Hasonlóan a másik oldalon PQO-t tovább alakítva: OQK=2*PQO. A középponti-kerületi szögek tételével pedig az OSK köréírt körére: OSK=180°-1/2*OQK=180°-PQO.


Tehát a PRO szöget kifejeztük MSO-val, míg a PQO szöget OSK-val. De MSO+OSK=180°, ezért (180°-PRO)+(180°-PQO)=180, azaz PRO+PQO=180°, azaz PROQ húrnégyszög.


A szögek elhelyezkedése igényelne némi diszkussziót, amit irányított szögekkel való számolással ki lehetett volna kerülni, de ezzel nem bajlódtam, ez itt nem egy matekverseny :)

2012. márc. 9. 07:56
 2/2 A kérdező kommentje:
Koszi, impressziv megoldas.
2012. márc. 9. 14:24