Haromszog secialis korei kozti osszefugges. Van egy egyszeru bizonyitas, emlekszik valaki a trukkre?
Legyen az ABC haromszog NEM egyenlo száru. K a korulirhato kor kozeppontja, M a magassagpont, S a sulypont, O a beirhato kor kozeppontja.
P a KOM pontokon atmeno kor kozeppontja.
Q a KOS pontokon atmeno kor kozeppontja
R az SOM pontokon atmeno kor kozeppontja.
Mint lathato O mindharom koron rajta van.
Bizonyitando, hogy O rajta van a PQR pontokon atmeno koron is.
Először is a K, S, M, O pontokról csak annyit használunk fel, hogy S a KM szakaszon (Euler-egyenes) fekszik (az nem kell, hogy épp 1:2 arányban osztja azt), míg az O ezen kívül valahol.
Itt egy ábra a jelölésekkel: [link]
Egy szinte direkt módszer a bizonyításhoz az, hogy megmutatjuk, hogy a PRO és PQO szögek 180°-ra egészítik ki egymást, ami némi szögszámolással azonnal adódik.
A PRO-t kicsit tovább számolhatjuk annak segítségével, hogy MRO egy egyenlő szárú háromszög, aminek PR a szimmetriatengelye: MRO=2*(180°-PRO).
MSO szög pedig épp fele az MRO szögnek a középponti és kerületi szögek tételét alkalmazva MOS köréírt körére.
Tehát MSO=180°-PRO.
Hasonlóan a másik oldalon PQO-t tovább alakítva: OQK=2*PQO. A középponti-kerületi szögek tételével pedig az OSK köréírt körére: OSK=180°-1/2*OQK=180°-PQO.
Tehát a PRO szöget kifejeztük MSO-val, míg a PQO szöget OSK-val. De MSO+OSK=180°, ezért (180°-PRO)+(180°-PQO)=180, azaz PRO+PQO=180°, azaz PROQ húrnégyszög.
A szögek elhelyezkedése igényelne némi diszkussziót, amit irányított szögekkel való számolással ki lehetett volna kerülni, de ezzel nem bajlódtam, ez itt nem egy matekverseny :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!