S. O. S. Hogyan kell kiszámolni a szelőtételt?


Hogyan kell kiszámolni az ilyeneket? Holnap dolgozat és ezt nem értem,ami fontos lenne mert 2 feladat lesz !!:(

hogyan kell kiszámolni a z-t és az x-et?

Valahogy úgy tanultuk,hogy 3 aránylik z-hez vagy ilyesmi csak az a baj,hogy nem tudom melyik aránylik mihez:(

Nagyon megköszönném a segítséget!! (: 17/L


2012. márc. 5. 14:24
 1/6 anonim ***** válasza:
73%
A szelőtételt sehogyan. Legfeljebb feladatokat a szelőtétellel. Mondj egy konkrét feladatot és elmagyarázom, hogy kell megoldani.
2012. márc. 5. 14:46
 2/6 A kérdező kommentje:

például ezt

[link]

2012. márc. 5. 14:53
 3/6 anonim ***** válasza:
Az oldalon a feladat alatt levő számításból értesz valamit? Vagy teljes a homály?
2012. márc. 5. 14:54
 4/6 A kérdező kommentje:
teljes.:S
2012. márc. 5. 15:04
 5/6 anonim ***** válasza:

A párhuzamos szelők tétele nagyon egyszerű. Ha egy szög párhuzamos egyenesekkel van elmetszve, mint az ábrán is, akkor az eredeti szögszárakon levő szakaszok aránya megegyezik.

Például:3:2=X:2,5

vagy: 2:y=2,5:5


Amikor a szög belsejében levő szakaszokat kell számolnod, az a a szelőszakaszok tétele.

Vedd úgy, hogy az ábrán három darab hasonló háromszög van.

A legkisebb oldalai: 3, z, x

A középső oldalai 3+2=5, 3, x+2,5

A legnagyobb oldalai: 3+2+y=5+y, a, x+2,5+5=x+7,5

És csak ezekre a hasonló háromszögekre kell felírni, hogy két-két megfelelő oldaluk aránya megegyezik.

2012. márc. 5. 15:17
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm életet mentettél!!! Meglett a kettes átlag matekból!!!(:
2012. márc. 8. 20:42