Mekkorák a derékszögű háromszög súlyvonalai, ha oldalai 5cm,12cm és 13cm hosszúak? Ezt hogy kell kiszámolni?

2012. márc. 4. 14:53
 1/3 anonim ***** válasza:
A háromszög súlyvonala egy csúcspont és a szemközti oldal felezőpontját összekötő szakasz, ami a háromszög két egyenlő területű részre bontja. A három súlyvonal egy pontban metszi egymást, a metszéspontot a háromszög súlypontjának nevezzük. A súlypont egyben a háromszög tömegközéppontja is: ha a háromszöget például fából legyártanánk, a súlypontot vagy az egész súlyvonalat alátámasztva egyensúlyban lenne. A súlypont 2:1 arányban osztja a súlyvonalat úgy, hogy a csúcstól fekszik távolabb.
2012. márc. 4. 15:03
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ha rajzolsz egy derékszögű háromszöget, és berajzolod a súlyvonalakat is, már látszik is a megoldás.


Valamelyik befogóhoz tartozó súlyvonal - a befogó felező pontja összekötve a szemben fekvő csúccsal - a Pithagorasz tétellel számítható.

Ha

Sa, Sb, Sc - a három oldalhoz tartozó súlyvonal, akkor

Sa² = (a/2)² + b²

valamint

Sb² = (b/2)² + a²


Az átfogóhoz tartozó súlyvonal abból a meggondolásból számítható, hogy az átfogó felezőpontja a háromszög köré írható kör középpontja. Ettől azonos távolságra (c/2) fekszenek a háromszög csúcsai, tehát az átfogóval szemben fekvő csúcs is, vagyis az átfogóhoz tartozó súlyvonal

Sc = c/2


DeeDee

*******

2012. márc. 4. 15:44
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2012. márc. 4. 16:13