2012. márc. 4. 14:53
1/3 anonim válasza:
A háromszög súlyvonala egy csúcspont és a szemközti oldal felezőpontját összekötő szakasz, ami a háromszög két egyenlő területű részre bontja. A három súlyvonal egy pontban metszi egymást, a metszéspontot a háromszög súlypontjának nevezzük. A súlypont egyben a háromszög tömegközéppontja is: ha a háromszöget például fából legyártanánk, a súlypontot vagy az egész súlyvonalat alátámasztva egyensúlyban lenne. A súlypont 2:1 arányban osztja a súlyvonalat úgy, hogy a csúcstól fekszik távolabb.
2/3 anonim válasza:
Ha rajzolsz egy derékszögű háromszöget, és berajzolod a súlyvonalakat is, már látszik is a megoldás.
Valamelyik befogóhoz tartozó súlyvonal - a befogó felező pontja összekötve a szemben fekvő csúccsal - a Pithagorasz tétellel számítható.
Ha
Sa, Sb, Sc - a három oldalhoz tartozó súlyvonal, akkor
Sa² = (a/2)² + b²
valamint
Sb² = (b/2)² + a²
Az átfogóhoz tartozó súlyvonal abból a meggondolásból számítható, hogy az átfogó felezőpontja a háromszög köré írható kör középpontja. Ettől azonos távolságra (c/2) fekszenek a háromszög csúcsai, tehát az átfogóval szemben fekvő csúcs is, vagyis az átfogóhoz tartozó súlyvonal
Sc = c/2
DeeDee
*******
3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2012. márc. 4. 16:13