Hány olyan pzitiv egész k szám van amelyre az x^2-y^2-kx-4ky+256=0, egyenletű körnek nincs közös pontja az x tengelyel, de van közös pontja az y tengelyel?

2012. márc. 4. 18:29
 1/9 anonim ***** válasza:

Ez, amit kiírtál NEM KÖR !!

Valahol elírtad az előjelét. ( vagy mást is?)

2012. márc. 4. 18:42
 2/9 A kérdező kommentje:

igen elirtam bocsáss meg a x^2-y^2 helyett + van


milyen témakörbe tartozik ez mi alapján leehtne meg csinálni?

2012. márc. 4. 19:21
 3/9 anonim ***** válasza:

Koordináta geometria. Csak még nincs kész. Itt tartok:

[link]

Még igazolni kell, hogy k<32 (azt hiszem)

2012. márc. 4. 19:29
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszod hasznos a számomra
2012. márc. 4. 19:42
 5/9 anonim ***** válasza:

Most már az egész feladat kész. A mozgó ábra, a változtatható k értékkel itt érhető el:

[link]

Sok sikert a használathoz!

2012. márc. 4. 20:21
 6/9 bongolo ***** válasza:

Ez csak részben koordinátageometria. Lehet, hogy a megoldóképletet tanuljátok, annak a specialitásait kell kihasználni.


Az y tengely x=0-nál megy. Ha van közös pontja az y tengellyel a görbének, akkor x=0-ra az egyenletnek van megoldása. Azt javaslom, ezt a mondatot most olvasd újra, hogy biztos értsed!


x=0 esetén az egyenlet ez lesz:


0²+y²-k·0-4ky+256=0

y²-4ky+256 = 0


Ennek az y-ban másodfokú egyenletnek akkor van megoldása, ha a diszkriminánsa nem negatív:


(-4k)²-4·1·256 ≥ 0

(4k)² ≥ 1024 = 32²

|4k| ≥ 32

|k| ≥ 8


Ez akkor teljesül, ha

a) k ≥ 8

b) k ≤ -8


A másik kikötés az volt, hogy nincs közös pont az x tengellyel. Az x tengely y=0-nál van, az egyenlet ilyenné alakul ekkor:


x²+0²-kx-4k·0+256=0

x²-kx+256 = 0


Ha nincs közös pont, akkor ennek az egyenletnek nem lehet megoldása x-re. Vagyis a másodfokú egyenlet diszkriminánsa negatív:


(-k)² - 4·1·256 < 0

k² < 1024 = 32²

|k| < 32


Ez akkor lehet, ha k értéke ±32 közé esik: -32 < k < 32


A két feltételnek együtt kell teljesülnie, vagyis k-re ez lesz az igaz:


a) k ≥ 8 és k < 32

vagy

b) k ≤ -8 és k > -32


Mindkét esetben 32-8 = 24 egész számot vehet fel k, tehát összesen 48 megoldás lesz.

2012. márc. 5. 11:19
 7/9 anonim ***** válasza:

Bocs!

A szöveg szerint POZITÍV egész a 'k'.

2012. márc. 5. 12:47
 8/9 bongolo ***** válasza:
Tényleg, akkor persze csak az a fele.
2012. márc. 5. 13:44
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszotokat most megprobálom jól elemezni megérteni meg átolvasom ezt a témakört akkor
2012. márc. 5. 20:32