Számítsd ki a lejtő hatásfokát:

1)30 fokos lejtő,súrlódási együttható 0,1

2)45 kg,lejtő hossza 5 m,magassága 3m,súrlódási együttható.

Hasznos munka,befektetett munka,hatásfok?


2012. márc. 4. 11:16
 1/4 anonim ***** válasza:

A lejtőnek hogy lenne már hatásfoka?

Ne vázlatot küldj, hanem vedd a fáradságot és gépeld be a feladatot szó szerint!

2012. márc. 4. 12:06
 2/4 anonim ***** válasza:
A lejtő nem is végez munkát, hogyan lehetne így hatásfoka?
2012. márc. 4. 12:17
 3/4 A kérdező kommentje:
Így adta le a tanár.
2012. márc. 4. 14:08
 4/4 bongolo ***** válasza:

Van hatásfok ott is: Hasznos munka per összes munka.


Összes munka megegyezik a kiinduló helyzeti energiával:

Wö = m·g·h

Hasznos munka: A lejtő alján a test mozgási energiája.


A kettő különbsége a súrlódási erő munkája az s úton.

h/s=sin 30°

s = h/sin 30° = 2·h


A súrlódási erő nagyságához először számítsuk ki a nyomóerőt:

Fn = m·g·cos 30° = mg√3/2

A súrlódás:

Fs = Fn·μ = mg√3/2·0,1

Ennek munkája:

Fs·s = mg√3/2·0,1·2h = mgh√3/10


Tehát a hasznos munka:

Wh = Wö-Fs·s = mgh-mgh√3/10

Wh = mgh(1-√3/10)


A hatásfok:

Wh/Wö = 1-√3/10 = 0,8268

vagyis 82,68%


A második részben nem adtad meg a súrlódási együtthatót. A 45kg kell a hasznos meg a befektetett munka számolásához (úgy látom, ott azt is ki kell számolni, nem csak a hányadosukat).

Ott nem szög van megadva, de nem is baj, úgyis csak sin meg cos kell, sin α = 3/5, cos α = √(1-9/25)

A számolás egyebekben ugyanaz, mint fentebb.

2012. ápr. 23. 19:17