Tomtom kérdése:

Egy elektromos vízmelegítő fogyasztása 5 kWh. Hány celziusz fokra melegszik fel a tartályban levő 80 l víz, a) ha a hatásfokot 100 %-nak vesszük? B) ha a vízmelegítés hatásfoka 85%

2011. dec. 11. 19:40
 1/3 bongolo ***** válasza:

A víz fajlagos hőkapacitása:

c = 4.18 kJ/kg°C

m = 80 kg


A végzett munka 100% hatásfok esetén:

W = 5 kWh = 5·3600 kJ = 18000 kJ

W = c·m·ΔT

ΔT = 18000/80/4.18 = 53.83 °C


Ha a kérdés az, hogy "hány Celsius fokra", akkor tudni kellene azt is, hogy mekkora a kiinduló hőmérséklet. Ha mondjuk 20°C, akkor 73.83°C lesz a végső hőmérséklet, de persze nem volt megadva, hogy 20°C...


b) 80% hatásfok:

W = 0.8 · 18000 kJ

A folytatás ugyanaz, számold ki.

2011. dec. 12. 00:08
 2/3 bongolo ***** válasza:
Ja, nem 80, hanem 85%, de úgyse számoltam ki :)
2011. dec. 12. 00:08
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm. Sokat segített.
2011. dec. 12. 18:10