Tomtom kérdése:

Egy motorkerékpár 36 km/h átlagsebességgel haladva 100km-en 1,6 l benzint fogyaszt. Hasznos teljesítménye 1kW. Mekkora a hatásfoka?

2011. dec. 11. 20:35
 1/2 bongolo ***** válasza:

Nem vagyok benne biztos, hogy ezt kell kiszámolni, de nézzük:


Az adott sebességgel a 100 km-t ennyi idő alatt tette meg:

t = 100 km/36 km/h = 100000 m / 10 m/s = 10000 s

A hasznos munka:

W = P·t = 1 kW·10000 s = 10 MJ


A benzin égéshője 47,3 MJ/kg, sűrűsége 0,73 kg/l. Tehát 1,6 l benzin elégetésekor felszabaduló energia:

E = 1,6·47,3·0,73 = 55.25 MJ


A hatásfok tehát:

η = 10/55.25 = 18.1%

2011. dec. 12. 13:57
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítséget.
2011. dec. 12. 18:11