Hogyan kell ezeket a feladatokat megoldani? (7. fizka)


1.Mennyi idő alatt nyom fel egy 2570 W-os gép 800 liter vizet 45 m magasra?

2.Mekkora erővel húzza a 80 t tömegű mozdony a 720 t tömegű kocsisort, ha 2100 kW telje-sítménynél 72 km/h a sebessége? Mekkora a szerelvény együttes mozgási energiája?

3.Egy elektromos merülőforraló 400 W-os, mellyel 280 másodpercig 4 liter, 20 oC-os vizet melegítünk. Hány fokos lesz a víz a melegítés végén, ha a készülék hatásfoka 75%-os?


2012. márc. 3. 10:43
 1/4 anonim ***** válasza:

1) 800 liter = 800kg

Emelési munka(W) = m*g*h, ahol h a 45m

Ha kiszámoltad a munkát(J mértékegységgel), azt elosztod a 2570Wattal, és megkapod az időt másodpercben.


2) P= F*v, ahol P a teljesítmény, F az erő és v a sebesség. A sebességet átváltod m/s-ra, a 2100kW-ot W-ra és a 80tonnát kg-ra, majd behelyettesíted.

Az együttes mozgási energia pedig E=(m*v^2)/2, ahol m=720+80tonna(kg mértékegységgel), v=72km/h (m/s mértékegységgel).


Hajrá!

2012. márc. 3. 11:07
 2/4 anonim ***** válasza:

3)

Q1=P*t=400*280=112000J

Q2=c*m*deltaT=4000*deltaT

0,75=Q2/Q1=4000*deltaT/112000

84000=4000*deltaT

21=deltaT


41fokos lesz a víz

2012. márc. 3. 11:19
 3/4 A kérdező kommentje:

köszi:) és ez?. Az 54 000 N súlyú repülőgép motorja 900 kW-os.

a) Mennyi munkát végez a motor 300 s alatt?

b) Milyen magasra emelkedik a gép ezen munkavégzés közben?

2012. márc. 3. 12:25
 4/4 anonim ***** válasza:

a) W=P*t=900000*300

b) W=m*g*h ----> h=900000*300/54000

2012. márc. 3. 13:58