Hogyan kell megoldani ezeket a feladatokat? (fizika,9. osztály)


Főként magyarázatra lenne szükségem, hogy miért az a megoldás, ami, mert az eredmény végül is benne van a tankönyv végében. Tehát:


1. Egy nyugalomból induló, 800 kg tömegű személyautót 1000 N nagyságú erőhatás 10 s-ig gyorsít. Mekkora lesz az autó sebessége és lendülete?

v = 12,5 m/s (Ez áll a könyv megoldásában)

De ez hogyan jött ki? Én odáig jutottam, hogy az 1000 N-t (kg*m/s négyzet) elosztottam 80 kg-mal, és kijött 12 m/s. Csak akkor az s-ről hová tűnt a négyzet? Bár lehet, hogy rosszul vontam le a következtetést, és nem is úgy kellett osztani...:S

I = 10 000 m/s *kg

Azt tudom, hogy I = m*v

De ha a 80kg-mot megszorzom 12,5 m/s-mal, az csak 1000 kg*m/s

Mit gondolok rosszul?


2. Mennyi ideig gyorsult az a 100g tömegű kavics, amelyet 10N átlagerővel úgy dobtak el, hogy sebessége az eldobás pillanatában 10 m/s volt? Mennyi a kavics lendülete eldobáskor? Ezt milyen átlaggyorsulással érte el?


3. Egy nyugalomból induló, 120 kg tömegű motorkerékpárt 550N nagyságú erőhatás 8s-ig gyorsít. A motorkerékpár sebessége 20m/s lesz. Mekkora a motort vezető személy tömege?


4. Az 1500 kg tömegű test 10 m/s négyzet állandó gyorsulással mozog. Mekkora a gyorsító erő nagysága?


5. Egy testet 20 N nagyságú erőhatás 5 másodpercig gyorsít. Eközben nyugalmi helyzetéből a test 3 méterrel mozdult el. Mennyi a test tömege, gyorsulása, és mennyi lesz a sebessége az 5. másodperc végén?


6. Álló helyzetéből mekkora állandó nagyságú erővel lehet 2 s alatt 10 m magasra emelni egy 50 kg tömegű testet?


2012. jan. 30. 19:30
 1/10 A kérdező kommentje:
Bocsi, elírtam. Az elsőbe 12.5 jött ki.
2012. jan. 30. 20:07
 2/10 anonim ***** válasza:
91%

1.feladat

m=800 kg

t= 10 s

F= 1000 N (=1000kg*m/s négyzet)

Nem jó felől közelítessz.

Ahhoz, hogy megkapjuk a sebességet, én először a gyorsulást (a) számolom ki.

Megpedig az erőhatásból kiindulva:

F=m*a ----> 1000 kg*m/s2=800 kg * a /:800 kg

1,25 m/s2 = a

A gyorsulásból az eltelt idő segítségébel ki tudom számolni, hogy mennyi a sebesség:

a=v/t ----> 1,25 m/s2 = v/10s /*10s

12,5 m/s = v (itt tűnik el a négyzet a secundumról)

Tehát megvan az első válasz: az autó sebessége a 10. másodpercben 12,5 m/s lesz.


A lendülete pedig: (azt te is jól számoltad, csak elírtad a tömeget, mert nem 80, hanem 800 kg)


I=m*v

I=800kg * 12,5 m/s

I= 10 000 kg*m/s


Az a lényeg, hogy a feladat megoldásánál, minden adatot felhasználj, ha megtanulod mindennek a mértékegységét, akkor abból már ki lehet következtetni, hogy milyen képletet kell használni.

2012. jan. 31. 11:09
 3/10 anonim ***** válasza:
91%
a gyorsulás kiszámításánál a /:800kg és a sebesség kiszámításánál a /*10s az egész egyenletre vonatkozó műveletek, csak nem hagytam elég térközt
2012. jan. 31. 11:13
 4/10 anonim ***** válasza:
91%

2. feladat

m=100g=0,1kg

F=10N(=10kg*m/s2)

v=10m/s

I=?

a=?

A lendület kiszámításához minden adatot megkaptunk:

I=m*v ----> I=0,1kg*10m/s -----> I=1 kg*m/s


Az átlaggyorsulás kiszámításához, az előző feladat megoldásához hasonlóan, az erőhatásból indulok ki.


F= 10 N azaz 10 kg*m/s2

F=m*a ------> 10 kg*m/s2 = 0,1 kg * a /:0,1kg

100m/s2 = a

2012. jan. 31. 11:26
 5/10 anonim ***** válasza:
91%

3. feladat

m(motor) = 120kg

F= 550 N (=550kg*m/s2)

t= 8 s

v= 20 m/s


Jelenleg csak a tömeg (m) egy részét ismerjük, kíváncsiak vagyunka teljes gyorsuló tömegre.

Az erőhatás képletéből tudjuk majd meghatározni a tömeget (F=m*a), csakhogy ebből még nem ismerjük a gyorsulást(a) sem.

Előbb azt kell kiszámolnunk, mégpedig a sebesség és az idő felhasználásával:

a = v/t ---------------> a = 20 m/s : 8 s _______________________ a = 2,5 m/s2


Mostmár használhatjuk az erőhatás képletét

F=m*a

550kg*m/s2 = m * 2,5 m/s2 ___________________ /:2,5m/s2

220 kg = m


Így megkaptuk a teljes tömeget, amiben benne van a motorkerékpár és a vezető is, de tudjuk, hogy a motor 120 kg, így könnyen kiszámolható, hogy a vezető 100 kg.

m (vezető) = m (teljes)- m (motor)

2012. jan. 31. 11:41
 6/10 anonim ***** válasza:
91%

4. feladat

Nagyon egyszerű.

m= 1500 kg

a= 10 m/s2

F=?


F=m*a _________________________________________F=1500 kg * 10 m/s2

F = 15 000 kg*m/s2 azaz F=15 000 N

2012. jan. 31. 11:45
 7/10 anonim ***** válasza:
91%

5. feladat

F=20N (=20kg*m/s2)

delta t=5s

s=3m


m=?

(A tömeget az F=m*a képletből lehet kiszámolni, de nem tudjuk az a-t előbb azt kell meghetározni.)


a=?

(A gyorsulást kiszámolhatjuk úgy, hogy az átlagsebességet elosztjuk az eltelt idővel. a=delta v/ delta t)


v=?

(Az 5.másodpercben mért sebességet, a gyorsulás és az eltelt idő szorzataként kapjuk meg v = a * delta t)


Legelőször a megtett út és az dő felhsználásával kiszámoljuk az átlagsebességet:


delta v = s/t

delta v = 3m : 5 s

delta v= 0,6 m/s


Ebből már ki tudjuk számolni a gyorsulást:

a= delta v/ delta t

a= 0,6 m/s : 5 s

a= 3 m/s2


Mostmár ki tudjuk számolni a tömeget az erőhatás képletéből:

F=m*a

20kg*m/s2 = m * 3 m/s2______________________________________ /:3m/s2

6,66 kg = m


Az 5. másodpercben mért sebesség pedig:


v= a*delta t

v= 3m/s2 * 5s

v= 15 m/s

2012. jan. 31. 12:02
 8/10 anonim ***** válasza:
92%

6. feladat

t= 2s

s= 10m

m= 50 kg

F=?

F=m*a (ahhoz, hogy kiszámoljuk az erőhatást, előbb meg kell határoznunk a gyorsulást (a))

a=delta v/delta t

delta v= s/t

delta v= 10m / 2s

delta v= 5m/s


a=5m/s : 2 s

a= 2,5 m/s2


F=m*a

F= 50 kg * 2,5 m/s2

F=125 kg*m/s2 azaz F = 125 N

2012. jan. 31. 12:10
 9/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!!! :D
2012. jan. 31. 14:19
 10/10 anonim válasza:
73%
Sok a hiba a "megoldásokban"!!!!
2013. dec. 3. 20:19