Mekkora sebességgel halad az a teherautó,amelynek 40 cm sugarú kerekei(csúszás nélküli gördüléssel) hármat fordulnak másodpercenként?Mekkora a kerék szögsebessége?



illetve:

Egy kerék 6 s alatt 12-szer fordul körbe.Mekkora a szögsebessége,fordulatszáma,periódusideje ennek a keréknek?Mekkora a külső pontjainak kerületi sebessége,ha a kerék sugara 1 m?Mekkora a tengelytől 0,5 m távolságra lévő pontok kerületi sebessége,periódusideje,fordulatszáma és szögsebessége?


2012. jan. 26. 20:14
 1/2 anonim ***** válasza:

1/ 40cm=0.4m

A szövegből adódik, hogy a fordulatszám 3 1/s.

A sebesség ugye a kerék kerületétől függ, ami jelen esetben 2*0.4*pí méter, de mivel háromszor fordul másodpercenként, így a sebesség= 6*0.4*pí m/s

A szögsebesség= 2*n*pí

(n: fordulatszám)


2/ A fordulatszám a szövegből szintén kivehető, 2 1/s.

Szögsebesség=2*n*pí

Periódusidő 1/n

Kerületi sebesség: r*omega^2 (omega: szögsebesség)


Ezt a három képletet kell tudnod, és simán megoldhatod az egészet.

2012. jan. 26. 20:44
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen.:)
2012. jan. 26. 21:46