Ki tudja megoldani ezeket a feladatokat?


Mennyi annak a számnak a kétszerese, amelynek a fele 8 ?



Egy családban öt különböző korú gyerek van. Mindannyiuk életkora egész szám, de még egyikük sem több 14 évesnél. Az éveik számát összeadva 60-at kapunk. Hány éves a legfiatalabb gyerek?



Az ábrán látható négyzetrács 8 rácspontját pöttyel megjelöltük. A megjelölt rácspontok közül 3 egy négyzet három csúcspontja. Hány centiméter ennek a négyzetnek a kerülete, ha a négyzetrács legkisebb négyzetének oldala 1 cm hosszú?

[link]



Tíz számkártyánk van, rajtuk egyenként a tíz különböző számjegy. Ezekből háromtényezős szorzatokat készítünk. Mekkora az így kapható legkisebb szorzat?



Egy kocka éleinek, lapátlóinak és testátlóinak számát összeadtuk. Mennyi a kapott összeg?



Egy 9 cm oldalú négyzetet 9 egybevágó négyzetre osztottunk, és a középső négyzetet befestettük pirosra. A nyolc festetlen négyzet mindegyikét szintén kilenc egybevágó négyzetre osztottuk, és a középsőket befestettük pirosra. Hány négyzetcentiméter a pirosra festett részek területének összege?



Az ábrán látható táblázat üres mezőit úgy töltöttük ki számokkal, hogy minden sorban, minden oszlopban és a két átlóban is ugyanannyi lett a számok összege. (Minden mezőbe csak egy szám került.) Melyik szám került a *-gal jelölt mezőbe?

[link]



Egy dobozban piros, kék, zöld és sárga színű golyók vannak, összesen 40 db. A dobozból legalább 32 db golyót kell kihúzni ahhoz, hogy a kihúzott golyók kö-zött biztosan legyen mind a négy színű golyóból. Melyik az a szám az alábbiak közül, amelyik biztosan nem lehet a dobozban lévő zöld színű golyók száma?



A hatoslottó szelvényen 1-től 45-ig szerepelnek az egész számok. A sorsoláson ebből a 45 számból húzzák ki a 6 nyerőszámot. A sorsolás végén a kihúzott számokat növekvő sorrendbe rendezik. Mekkora lehet a legnagyobb különbség két szomszédos nyerőszám között?



Egy üres táblára felírtuk a 21-nél kisebb pozitív egész számokat. Egy-egy lépésben letörlünk a tábláról két tetszőleges számot, és helyettük a két szám összegénél eggyel kisebb számot írjuk fel. Melyik szám lesz a táblán 19 lépés után?


2012. febr. 21. 17:42
 1/8 anonim ***** válasza:

1., X/2=8 tehát rendezve X=16

a többit is hamarosan írom

2012. febr. 21. 17:55
 2/8 anonim ***** válasza:
előző vagyok: szorozd meg 2-vel, tehát 32 a szám.
2012. febr. 21. 17:56
 3/8 anonim ***** válasza:

2) Nem egyértelmű több megoldás is van

3) 25cm a kerület

4) 0, mert ugye 0val szorzunk akk mindenképp 0lesz

5) 12+12+4=28

2012. febr. 21. 18:13
 4/8 anonim ***** válasza:

6) 9+8=17cm2

7) Nem tudom h csak egyjegyű számokat lehet? Mert ha nem akkor sztem nincs megoldás mert bármi lehet ott,

viszont ha csak egyjegyű akk elvileg nincs megoldás, de a jobb alsó négyzetben mindenképp 4es lesz:)

2012. febr. 21. 18:19
 5/8 anonim ***** válasza:
9) 40
2012. febr. 21. 18:23
 6/8 anonim ***** válasza:
A második feladatnál egyértelmű a megoldás, ugyanis ha 5 különböző korú gyerek van és legfeljebb 14 évesek mindannyian, akkor életkoruk összegének maximuma=14+13+12+11+10=60, és mivel összesen is 60 évesek, így csak ez az eloszlás állhat fenn. Tehát a legfiatalabb gyerek 10 éves.
2012. febr. 22. 08:54
 7/8 anonim ***** válasza:

3, Az egyetlen négyzet, amelyet ilyen módon elő lehet állítani a (1,2), (1,7), (6,2), (6,7). Ennek területe valóban 25, de kerülete 20.


6, Érdekességképpen jegyzem meg, hogy ha ezt a végtelenségig folytatnánk, akkor az ún. Sierpinski-szőnyeg konstrukcióját kapnánk.

[link]

2012. febr. 22. 09:12
 8/8 anonim ***** válasza:

8, Ebből a feltételből csak az következik, hogy mindegyik színű golyóból van legalább 9, ugyanis, ha pl. zöldből csak 8 lenne, akkor a másik 3 színből kihúzva a 32 golyót, köztük nem lenne zöld.


10, A táblán lévő számok összege minden lépésben eggyel csökken (az érintett két szám (x,y) esetén x+y helyett x+y-1), tehát a 19.lépés után az egyetlen szám, ami a táblán lesz a 1+2+...+20-19=20*21/2-19=191

2012. febr. 22. 09:39