10sin2x-10sinx+2=0 Segítene valaki az egyenlet megoldásában?

2012. febr. 23. 07:35
 1/8 A kérdező kommentje:
10sin(négyzet)x-10sinx+2=0
2012. febr. 23. 07:36
 2/8 anonim ***** válasza:
52%

sinx := a (legyen egyenlő vele)


10a^2-10a+2=0

Innentől másodfokú egyenlet.

A végén a két eredményt, amit kapsz a-ra, egyenlővé kell tedd sinx-szel, hogy megkapd az x értékét, tehát pl, megkapod, hogy

a=1/2 ---> 1/2=sinx ---> x=pi/6

2012. febr. 23. 09:35
 3/8 anonim ***** válasza:
52%

Ahogy az első válaszoló írta. Viszont annyivel kiegészíteném, hogy ami kijön a-ra megoldás, annak több megoldása is lehet!

Az említett példa alapján sinx=1/2 eredménye nem csak a 30fok, hanem a 150fok is.

2012. febr. 23. 10:38
 4/8 bongolo ***** válasza:
100%

Kettőnél azért sokkal több megoldása van az egyenletnek...


Kijön a másodfokúból két megoldás. Mindkettővel ezt kell csinálni:


(Fokokban fogok számolni, de radiánban is lehetne, azt rád bízom)


1) sin x1 = (5+√5)/10

Ennek egyrészt van megoldása a -90°..+90° tartományban:

x1 = 46,35°

Ezt az egy megoldást adja ki a számológép is. Viszont ha magad elé képzeled a sinuszfüggvényt, vagy az egységkört, akkor látod, hogy 90° után "visszakanyarodva" nem sokkal újra ugyanaz az értéke a szinusznak.

Itt van hozzá egy ábra:

[link]

Vagyis x2=(180°-46,35°)=133,65° szintén megoldás.


Aztán mivel a szinusz periódikus függvény, 360 fokonként újra ugyanazt az értéket veszi fel, tehát az összes megoldás ez lesz:

x1 = 46,35° + k·360°

x2 = 133,65° + k·360°

ahol k bármilyen egész szám.


2) és most ugyanezt végig kell csinálni a másodfokú egyenlet másik gyökével is:

sin x3 = (5-√5)/10

stb., azt már rád hagyom.

2012. febr. 23. 10:54
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!!! :) De nem jutottam a végére, ugyanis gyök alatt negatív szám jött ki... Nem tudom mit rontottam el. :S


a1,2= 10+-√-10^2-4*10*2/2*10= 10+-√-180/20


Eddig "sikerült". Van vmi ötletek?

2012. febr. 23. 12:06
 6/8 bongolo ***** válasza:
76%
-10 négyzete +100, nem -100
2012. febr. 23. 15:20
 7/8 A kérdező kommentje:

Jajj, de hülye vagyok... Már a képletet is rosszul írtam le, azt hittem, a b^2 is mínusz. :$ Hihetetlen, hogy 2 év alatt mennyit felejtettem. :S :D

Nagyon köszönöm!!! :)

2012. febr. 24. 14:46
 8/8 anonim ***** válasza:
köszönöm a kiegészítést, bongolo! Oda akartam írni, valahogy lemaradt. :S
2012. márc. 26. 11:27