Hogy kell bővíteni és egyszerűsiteni?

nagyon szépen kérem valaki segítsen..pl 21-15öd nek melyik a legegyszerűbb alakja?és a bővítést hogy kell?
2012. febr. 22. 17:17
 1/3 bensdorp ***** válasza:

egyszerűsítés: számlálót + nevezőt is osztod egy közös osztójukkal --> 21=3*7 és 15=3*5 közös osztója csak a 3, így a tört legegyszerűbb alakja a 7/5

(közös osztókhoz mindig írd fel a számot prímek szorzataként, ahogy én is tettem a 21-gyel és a 15-tel)


bővítés: számlálót + nevezőt is ugyanazzal a számmal szorzod, pl. 5/4=10/8

2012. febr. 22. 17:23
 2/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a sok segítséget!
2012. febr. 22. 17:24
 3/3 anonim válasza:
Úgy kell hogy meg kell nézni hogy a számlálóba és a nevezőbe melyik ugyanaz a szám van meg :) a 21-15.-ben pl a 3 a jó :)
2012. febr. 22. 21:29