Hogyan tudnám egyszerűsíteni a következő kifejezést?

Osztottam, szoroztam, de csak bonyolultabb lett.
2011. szept. 26. 11:02
 1/7 A kérdező kommentje:
2011. szept. 26. 11:02
 2/7 bongolo ***** válasza:

Hú de ravasz feladat!


(2+√3)/(√2+√(2+√3)) + (2-√3)/(√2-√(2-√3))


Nevezzünk el néhány dolgot másnak:

a = √(2+√3)

b = √(2-√3)


Ezekkel a feladat:

a²/(√2+a) + b²/(√2-b)


=============

Játsszunk kicsit a-val és b-vel, kijön néhány érdekes dolog:


a·b = √(4-3) = 1, tehát a és b egymás reciprokai!


Ezért az is igaz, hogy:

a/b = a²

b/a = b²


Aztán mennyi a+b:

(a+b)² = a² + b² + 2ab

(a+b)² = 2+√3 + 2-√3 + 2 = 6

Mivel a és b is pozitív, ezért

a+b = √6


Végül mennyi a-b:

(a-b)² = a² + b² - 2ab

(a-b)² = 2+√3 + 2-√3 - 2 = 2

és mivel a>b, ezért a-b nem lehet -√2, vagyis

a-b = √2


=================


Tehát √2 helyébe írhatunk (a-b)-t. Így a kifejezés ez lesz:


a²/(a-b+a) + b²/(a-b-b)

a²/(2a-b) + b²/(a-2b)

Egyszerűsítsünk a-val illetve b-vel:

a/(2-b/a) + b/(a/b-2)


mivel a/b = a² = 2+√3

illetve b/a = b² = 2-√3


ezért a kifejezés:

a/(2-(2-√3)) + b/((2+√3)-2)

a/√3 + b/√3


Mivel a+b = √6, ezért a kifejezés értéke:

√6/√3 = √2


Ilyen egyszerűre adódott: √2

2011. szept. 26. 14:22
 3/7 A kérdező kommentje:
Kegyetlen példa. Az kicsit durva, hogy ilyen házit adnak vegyészmérnöki szakon első órán...
2011. szept. 26. 15:03
 4/7 A kérdező kommentje:
Ja, és köszönöm a segítséget. :)
2011. szept. 26. 15:07
 5/7 bongolo ***** válasza:

Melyik egyetem?

A lányom BME vegyészkarra jár, és ők is szenvedtek a matekkal :)

2011. szept. 26. 17:06
 6/7 anonim ***** válasza:

Jópofa kis példa! :-)

Bár bongolo megelőzött, leírom a megoldásom


A = (2+√3)/(√2+√(2+√3)) + (2-√3)/(√2-√(2-√3))


Legyen

a = √(2+√3)

b = √(2-√3)

c = √2


Így a feladat

A = a²/(c + a) + b²/(c - b)


Közös nevezőre hozva

A = [a²(c - b) + b²*(c + a)]/(c + a)(c - b)

a számlálóban elvégezve a műveleteket és összevonva lesz

S = c(a² + b²) - ab(a - b)

a nevező

N = (c + a)(c - b) = c² - bc + ac - ab =

N = c² + c(a - b) - ab


bongoló helyes adatai szerint

a² + b² = 4

ab = 1

a - b = √2


behelyettesítve

a számláló

S = 4c - √2

a nevező

N = c√2 + 1


A c = √2-t behelyettesítve lesz

N = (4√2 - √2)/(√2√2 + 1) = 3√2/3

N = √2

=====


DeeDee

**********

2011. szept. 26. 17:20
 7/7 A kérdező kommentje:
Ez egy szlovákiai egyetemen, és nem én járok, hanem az egyik barátnőm. A többit ki tudtam számolni (bár azok is egytől egyig rendhagyó példák voltak), csak ezzel gyűlt meg a bajom.
2011. szept. 26. 17:44