Százalékszámításos feladatban kaphatok segítséget?


A feladat így szól:

Szakemberek szerint a hazánkban élő fecskék száma 13%-kal csökken. Hány év múlva számíthatunk fele annyi fecskére, mint ebben az évben?


fogalmam sincs hogy kéne hozzákezdeni, mive csak 1 adat van megadva...


2012. febr. 20. 16:07
 1/3 anonim válasza:
mondjuk vegyünk alapul egy 100000 fős fecske populációt. ennek számold ki a 87%-át, majd a művelet eredményének szintén számold ki a 13%-át... majd valamikor csak kijö a fele... xD
2012. febr. 20. 16:16
 2/3 anonim válasza:
ohh másodszor nem a 13%-át számoldki hanem megint a 87%-át xD
2012. febr. 20. 16:17
 3/3 anonim ***** válasza:

Legyen a fecskék száma az idén

N

és a csökkenés évente

p = 13%

Hány év alatt feleződik meg a fecskék száma?


Egy év múlva

N1 = N - N*(p/100)

N1 = N[1 - (p/100)]


Újabb egy év, vagyis két év múlva

N2 = N1 - N1(p/100)

N2 = N1[1 - (p/100)]

Az N1 előző értékét behelyettesítve

N2 = N[1 - (p/100)]²

és így tovább.


Látszik, hogy az [1 - (p/100)] mennyiség hatványkitevője az eltelt évek számával egyenlő

Így n év után

Nn = N[1 - (p/100)]ⁿ

fecske lesz.


A fele annyi fecske azt jelenti, hogy az

Nn/N = 1/2

vagyis

[1 - (p/100)]ⁿ = 1/2

egyenletet kell megoldani.

Számértékekkel

0,87ⁿ = 0,5

Mindkét oldal logaritmusát véve

n*ln(0,87) = ln(0,5)

az eredmény

n = 4,977286...

n ≈ 5 év.

======

2012. febr. 20. 17:09