Írja fel a T(6;-3) ponton átmenő, és a P (-1;4) és Q(2;5) pontokat összekötő egyenesre merőleges egyenletét?2012. febr. 19. 11:55
1/2 anonim válasza:
2/2 bongolo válasza:
Én máshogy csinálnám, szerintem egyszerűbb így:
A PQ vektor értékét megkapod, ha a Q pont koordinátáiból levonod a P pont koordinátáit. Szóval most ez a vektor az n=(3;1) vektor lesz.
Mivel a PQ-ra merőleges egyenest kell kiszámolni, ez az n vektor a keresett egyenesnek a normálvektora (ugye tanultátok, hogy mi az? Nézz utána.). Ha megvan az egyenes normálvektora és egy pontja, akkor az egyenletét nagyon egyszerű felírni:
3x + y = 3·6 + 1·(-3)
3x + y = 15
---
Általánosságban így lehet számolni, ezt biztos tanultátok:
Az egyenes normálvektora n=(A; B)
Egy pontja: T=(tx; ty)
Akkor az egyenes egyenlete:
Ax + By = A·tx + B·ty