Valaki legyen szíves nekem ebben a matematika feladatban segíteni?

Írja fel a T(6;-3) ponton átmenő, és a P (-1;4) és Q(2;5) pontokat összekötő egyenesre merőleges egyenletét?
2012. febr. 19. 11:55
 1/2 anonim ***** válasza:

Azzal tudok segíteni, hogy leírom a megoldást:

[link]

Megtanulnod viszont neked kell!

2012. febr. 19. 12:29
 2/2 bongolo ***** válasza:

Én máshogy csinálnám, szerintem egyszerűbb így:


A PQ vektor értékét megkapod, ha a Q pont koordinátáiból levonod a P pont koordinátáit. Szóval most ez a vektor az n=(3;1) vektor lesz.


Mivel a PQ-ra merőleges egyenest kell kiszámolni, ez az n vektor a keresett egyenesnek a normálvektora (ugye tanultátok, hogy mi az? Nézz utána.). Ha megvan az egyenes normálvektora és egy pontja, akkor az egyenletét nagyon egyszerű felírni:


3x + y = 3·6 + 1·(-3)

3x + y = 15


---


Általánosságban így lehet számolni, ezt biztos tanultátok:

Az egyenes normálvektora n=(A; B)

Egy pontja: T=(tx; ty)

Akkor az egyenes egyenlete:

Ax + By = A·tx + B·ty

2012. febr. 19. 13:01