Ha egy mezei trapéznak meg van adva 2 szöge, akkor a mésik kettőt hogy számítsam ki?
mezei trapéz=egyenlőszárú?
Ha egyenlőszárú, akkor a 2-2 szöge egyenlő, így ki lehet könnyen számolni.
Ha csak két szöge van megadva, akkor a másik két szögét csak akkor lehet kiszámolni, ha a megadott mindkét szöge az alapjához tartozik, tehát a trapéz két párhuzamos oldala közül az egyikhez.
Ha nem az alapon lenne mindkét megadott szög, hanem az egyik oldalához, akkor a másik oldalához tartozó két másik szöget csak a két előző megadott szöge alapján nem lehetne kiszámolni.
Úgyhogy a feladatnak csak úgy van értelme (ha csak két szöget adtak meg), ha az egyik alapjához tarozó két szöget adták meg.
Ekkor mindkét alaplapi szöge és az ahhot tartozó szögpárja összesen 180 fokot ad ki. Tehát ha az egyik alaplapi szöge mondjuk 80, az ugyanezen alapjához tartozó másik szöge pedig 30 fokos, akkor a 80 fokos szögéhez tartozik egy 180-80=100 fokos szög, a 30 fokoshoz pedig egy 180-30=50 fokos szög. Mindkét kiszámolt szöge, a 100-as és az 50-es is a másik alapjához tartozik.
Szia!
Röviden: a megadott szögeket külön-külön kivonod 180 fokból, és megkapod a másik 2-t.
Hosszabban:
Pont fordítva gondolom, mint az első. A "mezei" szó általában a speciális tulajdonságokkal nem rendelkezőt jelöli a köznyelvben. A bizonytalanság abból adódik, hogy nem szokás matematikában ilyen kifejezést használni.
Szóval a trapéz:
Annyit talán tudsz, hogy van két zemben levő oldala, amelyek párhuzamosak (a másik kettő is lehet párhuzamos egymással, de tipikusan nem azok). Ha az oldalakta sorrendben a,b,c,d-vel jelöljük, akkor úgy szokás lerajzolni, hogy a és c párhuzamosak. Ezt a két oldalt nevezzük a trapéz alapjainak, a másik két oldalt (b és d) pedig a trapéz szárainak.
Ha veszed a trapéz egyik szárát, akkor a rajta fekvő két szög 180 fokra egészíti ki egymást. Ha az egyiket megadják, ebből ki tudod számolni a másikat. Ha mindkét száron megadják az egyik szöget, akkor a másik kettő ezzel amódszerrel kiszámolható. Azaz a feladat akkor is megoldható, ha a két megadott szög egy alapon van, de akkor is, ha egymással szemben. Akkor nem oldható meg, ha azonos száron vannak.
Remélem, érthető volt. Szóban sokkal könnyebb, mint írásban :)
A trapez
A trapez az a negyzet amelynek ket szemben fekvo oldala, parhuzamoss ketto meg nem psrhuzamos( ez a meghatarozasa)
1Tulajdonsag:
-az egyenlo szaru trapeszban ugyanazon az alapon fekvo szogek kongruensek.
A<( ez a jel a szog akarna lenni ''<'') kondruen b<
D< kongruens C<
2Tulajdonsag:
Az egyenloszaru trapeszben az atlok kongruensek.
[DB]=[AC]
3tULAJDONSAG
Ha egy szar meroleges az alap akkkor derekszogu a trapez.
En enyit tanultam a trapezrol eddig. Remelem tudtam segiteni valamit..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!