így szól az exp. egyenlet, hogy
9^x-1=81*négyzetgyökalatt 3
eddig annyit csináltam, hogy
9^x-1=9^2. négyzetgyökalatt 3
2012. febr. 10. 16:32
1/2 anonim válasza:
Valóban az a kérdés, hogy kilenc az ikszediken, mínusz 1, vagy
kilenc az x mínusz elsőn? 9^(x-1)
2/2 anonim válasza:
9^x-1=81*gyök3
9^x=141,3
x*lg9=lg141,3
x=kb 2,253232486 (fontos így hosszan kiírni a tizedes jegyeket, mert ha visszahelyettesítesz akkor csak ekkor lezs jó az eredmény)
De ez ugye egy tört, aminek nem pontos a megoldása, lehet hogy az a x-1 az egész hatvány?
Akkor:
9^(x-1)=81*gyök3
9^(x-1)=9^2*9^0,25
9^(x-1)=9^2,25
az exp függ szig mon nő
ezért: x-1=2,25
x=3,25