Hogyan folytassam ezt? (exponenciális egy. )


így szól az exp. egyenlet, hogy


9^x-1=81*négyzetgyökalatt 3


eddig annyit csináltam, hogy

9^x-1=9^2. négyzetgyökalatt 3


2012. febr. 10. 16:32
 1/2 anonim ***** válasza:

Valóban az a kérdés, hogy kilenc az ikszediken, mínusz 1, vagy

kilenc az x mínusz elsőn? 9^(x-1)

2012. febr. 10. 17:05
 2/2 anonim ***** válasza:

9^x-1=81*gyök3

9^x=141,3

x*lg9=lg141,3

x=kb 2,253232486 (fontos így hosszan kiírni a tizedes jegyeket, mert ha visszahelyettesítesz akkor csak ekkor lezs jó az eredmény)


De ez ugye egy tört, aminek nem pontos a megoldása, lehet hogy az a x-1 az egész hatvány?


Akkor:

9^(x-1)=81*gyök3

9^(x-1)=9^2*9^0,25

9^(x-1)=9^2,25

az exp függ szig mon nő

ezért: x-1=2,25

x=3,25

2012. febr. 10. 17:09