1. Mekkora volt az indulótőke, ha 10 év alatt 10% kamatozással negyedéves kamatozási periódus mellett 402760 forintra nőtt?


2. Határozzuk meg az a paraméter értékét úgy, hogy a következő három szám egy mértani sorozat három egymást követő tagja legyen: a+2, a-1, a+3. ?


3. Három szám mértani sorozat első három eleme, melyek összege 114. Ezek a számok tekinthetők egy mértani sorozat első, negyedik és 25. elemének is. Melyik ez a 3 szám?


Előre is köszönöm a segítséget. Ezeknek neki se tudok állni.


2012. febr. 7. 19:55
 1/4 vurugya béla ***** válasza:

10% kamat minden évben 1,1 -del való szorzást jelent.

Legyen x az indulótőke. Tehát:

x*1,1^10=402760 Ezt oldd meg!


Három nem 0 szám pontosan akkor egy mértani sorozat három egymást követő tagja, ha a középső négyzete a két szélsó szorzata. Azaz: (a-1)^2=(a+2)*(a+3) -ezt kell megoldani.

Itt az (a-1) -et választottam középsőnek, de lehetett volna a másik kettőt is, így három különböző megoldás lehet.


Szerintem elírtad. Helyesen:

Három szám mértani sorozat első három eleme, melyek összege 114. Ezek a számok tekinthetők egy SZÁMTANI(!) sorozat első, negyedik és 25. elemének is. Melyik ez a 3 szám?


Legyen a számtani sorozat első eleme "a" és differenciája: "d". Ekkor a három szám: a, a+3*d, a+24*d lesz

Két egyenlet lesz rá, oldd meg:

1. a + a+3*d + a+24*d = 114

2. (a+3*d)^2=a*(a+24*d)


Jó munkát!

2012. febr. 7. 23:08
 2/4 vurugya béla ***** válasza:
Bocs, a másodiknál nincs másik két megoldás, mert az "egymást követő" kifejezés szerint ilyen sorrendben lesznek a sorozat tagjai.
2012. febr. 7. 23:11
 3/4 A kérdező kommentje:
Az első biztosan jó? Akkor minek van megadva a negyedéves periódus, így nagyon könnyű lenne, ahogy írtad.
2012. febr. 8. 17:57
 4/4 A kérdező kommentje:
A többit köszönöm szépen, ment a zöld kéz, de az első szerintem nehezebb ennél!
2012. febr. 8. 17:59